eReport.sk
Gustáv Murín foto:eReport

VIDEO Murín pre eReport: Skutočný organizovaný zločin zlikvidovali Ficove vlády, nie Matovič!

Spisovateľ Gustáv Murín len nedávno predstavil svoju novú knihu „Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla“. Jedná sa o encyklopédiu slovenského podsvetia v rokoch 1990-2021. Organizovaný zločin mal svoj vývoj – od najprimitívnejších foriem v socializme a na začiatku 90. rokov až po vyspelejšie mafiánske skupiny v nasledujúcom období. Matovič boj proti mafii len predstiera. Tvrdí známy spisovateľ. Prepojenie s politikou a veľkú moc dokázali zlomiť až takí policajti a vyšetrovatelia, akým bol aj zosnulý policajný exprezident Milan Lučanský. Proti mocnému organizovanému zločinu podľa Murína bojovali aj vlády expremiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Matovič – boj proti mafii

„Skutočný organizovaný zločin zlikvidovali predošlé vlády Roberta Fica, nie Matovič,“ hovorí Murín. K dostávaniu organizovaného zločinu pod kontrolu neprispeli ani slovenské proukrajinské aktivity. Aj z Murínových slov je zrejmé, že zbrane, ktoré vláda posiela na Ukrajinu, nemusia nájsť svojich adresátov: „Na Ukrajine je najväčší trh so zbraňami, tam kúpite aj tank.“

Na ceste od socializmu k demokracii sme na Slovensku prvýkrát zaznamenali zárodky modernejšieho organizovaného zločinu. Nie však ešte v podobe mafie a v oveľa primitívnejšej forme v porovnaní s dneškom.

Kollár

Prvými mafiánmi boli podľa Murína fakturanti, „smišňáci,“ medzi ktorých radí postavy ako Boris Kollár, Peter Steinhübel, či Diničovci. Prvé biznisy, napríklad v oblasti hazardu, mali mať pod kontrólov rôzne rómske skupiny. Brutálnych mafiánov ako Tuti Daniš a čiastočne aj Tibor Pápay však neskôr vystriedali dokonalejšie formy, pri ktorých už bola spolupráca s politikmi štandardom. Medzi takéto postavy a skupiny patrili sýkorovci, alebo Mikuláš Černák.

Lučanského podiel na chytení Černáka bol veľký

Práve při Černákovi mala byť pri tom podstatná veľmi profesionálne a detailná práca Lučanského. Jeho zásluhy na porazení Černáka spochybňuje málokto. O to zvláštnejšie a neuveriteľnejšie vyznieva osud, ktorý Lučanského za vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera (obaja OĽANO) postihol.

„Pre politické ciele sa ťažko používajú štátni zamestnanci,“ vysvetľuje Murín motivácie, pre ktoré sa Černákovi oplatilo spolupracovať s politikmi.

Prepustia Černáka?

Počas posledných dní prebehla médiami informácia, že Černák by mohol byť čoskoro prepustený. Obnova jeho impéria je už dnes takmer nemožná, no v spoločnosti sa otvára oprávnená otázka, či patrí na slobodu niekto, kto má na krku desiatky brutálnych vrážd.

„Ak si niekto myslí, že sa prizná k 32 vraždám, hnusným a odporným, ktoré on sám vykonal a že za to ho pustia, tak to ako „sory vole error,“ ako sa hovorí v Čechách. Akože pardon. Predovšetkým neexistuje politická sila, politik, ktorý by si toto zobral na triko,“ myslí si jednoznačne Murín.

„Nevzdelaný Havel“

Pre históriu mafie na Slovensku, hlavne v jej začiatkoch, má byť dôležitá aj postava bývalého českého prezidenta Václava Havla. Ten sa ihneď po svojom nástupe rozhodol vyhlásiť širokú amnestiu, na základe ktorej sa 1. januára 1990 – v strede zimy, dostalo na slobodu viac ako 28 tisíc osôb.

Medzi odborníkmi na organizovaný zločin v podstate existuje zhoda, že tento Havlov neslávny počin mal vplyv na rast organizovaného zločinu v Česku a na Slovensku. „Krstným otcom slovenskej mafie sa stal pán Havel,“ myslí si o obľúbenej postave českých politických dejín Murín.

V relácii „Bez cenzúry“ s Rasťom Ekkertom sa taktiež dozviete:

Aký je rozdiel medzi organizovaným zločinom za socializmu a v demokracii?

Ako si počas socializmu skúsil hazard s Rómami? Ako začínala mafia v 90. rokoch?

Aké následky mala Havlova amnestia? Aký je rozdiel medzi talianskym a ruským modelom mafie?

Ako vznikol mafiánsky „boss bossov“ Černák? V čom spočívala spolupráca politikov, podnikateľov a mafiánov?

Zdroj: https://tv.ereport.sk/slovensko-je-nechranene-pred-akoukolvek-mafiou/


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Murín pre eReport: Skutočný organizovaný zločin zlikvidovali Ficove vlády, nie Matovič!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti