eReport.sk
Guvernér NBS Peter Kažimír.
Guvernér NBS Peter Kažimír. Foto: tasr

Príde Kažimír o džob guvernéra štátnej banky? Kremský mu ide po krku! Nebude to mať ľahké

Chce ho pripraviť o lukratívne miesto! Poslancovi OĽANO Petrovi Kremskému sa nepozdáva, že obvinení vo viacerých kauzách boli v minulosti aj nominantmi Petra Kažimíra ešte ako ministra financií. Ten v súčasnosti stojí na čele Národnej banky Slovenska. Kremský dal exsmerákovi ultimátum. Ak neopustí prestížny džob, odvolajú ho. S akým plánom na zbavenie sa exministra poslanec vyrukuje? A prečo to nebude mať vôbec ľahké?

Hon na Kažimíra

Kažimírove meno sa už nedávno objavilo v súvislosti s úplatkmai, keď na tému upozornil biznismen Michal Suchoba. Medzi obvinenými v kauze Mýtnik je aj množstvo exfunkcionárov Finančnej správy, ktorí boli práve Kažimírovi nominanti. Treba pripomenúť, že práve rezort financií, ktorému šéfoval Kažimír od roku 2012 do roku 2019, by mal fungovať s Finančnou správou v určitej symbióze.

Peter Kremský z Obyčajných ľudí a Juraj Šeliga zo Za ľudí žiadajú Kažimírov odchod z Národnej banky Slovenska. Súčasný guvernér kritikom poslal ale jasný odkaz. „Ako guvernér NBS nebudem reagovať na politické vyjadrenia a ani sa nimi nebudem riadiť,” reagoval bývalý podpredseda Smeru. Faktom ale zostáva, že ak budú chcieť poslanci Kažimíra zo štátnej inštitúcie dostať, poriadne sa zapotia.

Národná banka Slovenska – Foto: tasr

Ťažká cesta k odvolaniu

Guvernér Národnej banky Slovenska je totiž určitým “chráneným druhom” medzi papalášmi. Platí pre neho viacero výhod, vďaka ktorým ho nie je vôbec ľahké vyšetrovať či odvolať. Súvisí to so stanovami Európskej únie o členoch orgánov Európskej centrálnej banky. Práve Kažimír sedí v Rade guvernérov Európskej centrálnej banky. Pre európsku legislatívu sa tak Kažimír ako guvernér ťažšie stíha. Či sa to priamo týka práve aj Kažimíra by muselo byť následne konzultované práve s európskou bankou a neskôr by sa do toho musel zapojiť aj súdny dvor Európskej únie.

Viac o kauze Mýtnik tu:

  1. Guvernér NBS Peter Kažimír.
  2. Peter Kremský a Peter Kažimír.

Ani pri odvolaní Kažimíra nejde o cestu vystlanú ružami. „Guvernéra a viceguvernérov vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou Slovenskej republiky,” píše sa na oficiálnom webe Národnej banky Slovenska. Teda ak by odvolanie odobrila vláda a aj parlament, musela by tak urobiť aj prezidentka Zuzana Čaputová. A to len v prípade, ak by bol Kažimír odsúdený, nespĺňal podmienky na výkon funkcie guvernéra alebo by sa dopustil určitého závažného pochybenia.

Peter Kremský (OĽANO).

Peter Kremský – Foto: tasr

Kremského plán

EReport sa opýtal priamo Kremského na detaily jeho plánu, ako chce Kažimíra z funkcie dostať.. „Samozrejme, že je to značne sťažené, tým, že kreslo guvernéra NBS je chránené. No myslím si, že sú tu rôzne zákonné možnosti, ktoré dovoľujú takýto krok v odôvodnených prípadoch vykonať. Podľa mňa sú tie prípady odôvodnené, a to preto, ak sa ukáže, že bol v podstate členom organizovanej zločineckej skupiny,” prezradil poslanec z Obyčajných ľudí.

„Vláda má viacero možností. Napríklad môže zvážiť či je vhodným zástupcom Slovenska v Rade Európskej centrálnej banky. Nemusí tam pôsobiť totiž len guvernér, ale aj viceguvernér, minister financií, premiér či nejaký iný minister. Takže, aj toto sa dá zvážiť. Krokov je viac, ktoré sú možné, Nechcem zatiaľ všetko prezrádzať,” dodal Kremský.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Príde Kažimír o džob guvernéra štátnej banky? Kremský mu ide po krku! Nebude to mať ľahké

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti