eReport.sk
Tu sme v Únii!
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Reprofoto: twitter.com/vonderleyen

Lídri deviatich európskych krajín rokujú o výrobe energie z vetra, prítomná je i Leyenová


Lídri deviatich európskych krajín sa v pondelok zišli na samite v belgickom prístavnom meste Ostend, ktorý je zameraný na zvýšenie výroby veternej energie v Severnom mori. TASR o tom informuje na základe správ DPA a AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger a šéfovia vlád Česka a Poľska Petr Fiala a Mateusz Morawiecki v spoločnom článku v americkom zahraničnopolitickom časopise Foreign Affairs v pondelok vyzvali slobodný svet, aby vytrval v podpore Ukrajiny.
  2. Novinári sa nemôžu čudovať
  3. Európsky škandál!
  4. Racionálna politika

Summit

Na stretnutí sa okrem lídrov Nemecka, Francúzska, Írska, Dánska, Holandska a Luxemburska, ktorí sú členmi Európskej únie (EÚ), a predstaviteľov Nórska a Británie, zúčastní aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a šéfovia firiem z tohto odvetvia. „Potrebujeme pobrežné veterné turbíny, a potrebujeme ich veľa,“ uviedli lídri pred samitom.

Ciele

Účastníci samitu chcú zvýšiť produkciu elektriny z vetra v Severnom mori do roku 2050 desaťnásobne, a to na 300 gigawattov (GW) približne z 30 GW v roku 2022, povedal belgický premiér Alexander De Croo. Do roku 2030 by účastníci chceli zvýšiť výrobu veternej energie na 120 gigawattov, dodal.

Ide už o druhý samit o Severnom mori po tom, ako štyri krajiny na inauguračnom stretnutí v minulom roku (Belgicko, Dánsko, Nemecko a Holandsko) dospeli k záveru, že je potrebné rozšíriť spoluprácu, keďže ide o obrovský projekt, ktorý si vyžaduje obrovské investície do infraštruktúry.

Sebestačná Európa?

Belgický premiér pred samitom povedal, že sa sústredí na rýchlosť realizácie a štandardizáciu vybavenia, aby bolo možné budovať veterné elektrárne na mori rýchlejšie a lacnejšie. Lídri pritom zdôraznili, že je potrebné získavať expertízu a komponenty skôr z Európy ako z iných častí sveta.

„Potrebujeme vytvoriť priestor pre európske hodnotové reťazce, pokiaľ ide o zelené technológie, a diverzifikovať naše zdroje kritických surovín pre veterné turbíny, batérie a podobne,“ uviedli.

Alebo len proti Rusku?

Čína v súčasnosti dominuje v dodávkach kritických komponentov, ako sú vzácne zeminy. A USA zase výrazne dotujú toto odvetvie.

„Posilňujeme našu energetickú bezpečnosť a vysielame silný signál Rusku, že dni jeho dominancie nad globálnymi trhmi s energiou sú už dávno za nami,“ povedal britský minister pre energetickú bezpečnosť Grant Shapps.

Témou samitu je aj bezpečnosť pobrežných zariadení vzhľadom na nedávne správy o ruskej špionážnej lodi v Severnom mori a sabotáži plynovodov Nord Stream v Baltskom mori v septembri 2022.

Bude to stáť astronomickú sumu

WindEurope, federácia zastupujúca európsky priemysel veternej energie, verí, že ambície samitu sú uskutočniteľné. Upozornila však na nedostatok „primeraných mechanizmov financovania.“ A náboru zamestnancov v tomto sektore.

Federácia kritizovala tiež „nekoordinované intervencie na trhu, cenové stropy a vnútroštátne opatrenia, ktoré odrádzajú od investícií“.

Dosiahnutie plánovaného cieľa si vyžiada obrovské investície. EÚ vypočítala náklady na zvýšenie výrobnej kapacity veterných elektrární na 300 GW do roku 2050 na 800 miliárd eur.

Najlepšie sú na tom Briti

Británia má najviac tzv. pobrežných veterných fariem, až 45, ktoré v súčasnosti produkujú 14 GW. Plánuje rozšíriť ich kapacitu na 50 GW do roku 2030. Nemecko má 30 veterných fariem, ktoré vyrobia 8 GW. Nasleduje Holandsko s 2,8 GW a Dánsko a Belgicko s 2,3 GW.

Ostatné zúčastnené krajiny vyrábajú menej ako jeden gigawatt na svojich existujúcich zariadeniach. Ale majú ambície výrazne zvýšiť produkciu veternej energie.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lídri deviatich európskych krajín rokujú o výrobe energie z vetra, prítomná je i Leyenová

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: