eReport.sk
Aj tú ti platia Slováci!
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: tasr

VIDEO V Banskej Bystrici mal údajne útočiť americký vojak! Kto prehovoril pre eReport a prečo Naďov rezort mlčí?

Dozvie sa verejnosť pravdu? V Banskej Bystrici mal útočiť nožom príslušník americkej armády. Stať sa tak malo ešte začiatkom tohto mesiaca, v centre mesta pri Barbakane. Video o útoku sa začalo šíriť na sociálnych sieťach, keďže sme chceli zistiť, či sa tak naozaj stalo a priniesť overené informácie, pátrali sme na polícii i na ministerstve obrany. Na čin poukázalo i hnutie Republika a to na tlačovej konferencii, ktorá sa konala dňa 21. apríla 2023.

Útok alebo „hoax?

„Ôsmeho apríla tohto roku, zaútočil v blízkosti Barbakanu v Banskej Bystrici, ožratý americký vojak. Útočil nožom a to na okoloidúceho pána, ktorý sa prechádzal s rodinou,“ šokuje vo videu známy podnikateľ Arpád Sárközi z Banskej Bystrice.

„Našťastie sa v blízkosti nachádzali odvážni mestskí policajti, ktorí útočníka spacifikovali. Na miesto bola privolaná štátna polícia, malo ísť o PMJ. Osoba bola predvedená na obvodné oddelenie, kde s ním bola spísaná zápisnica. Keď sa však zistilo, že ide o amerického vojaka, po tohto „amerického idiota“ si prišiel jeho nadradený a všetko sa „stopilo. A v tichosti ututlalo,“ informuje ďalej vo videu Sárközi, ktorý dodáva, že informácie získal priamo z policajných radov.

To potvrdil i eReportu. Keď sme ho kontaktovali uviedol, že si za všetkým, čo vo videu odznelo stojí. Svoj zdroj z polície označil za dôveryhodný.

Zlo je zlo

„Je jedno, či to bol Američan, Ukrajinec alebo Rus. Zlo je zlo a dobro je dobro. Ak ktokoľvek pácha zlo, nesmieme tomu len mlčky prizerať. Kedysi sa muselo mlčať o tom, že ruskí vojaci brutálne znásilnili herečku Květu Fialovú. Dnes sa musí mlčať o tom, že americký vojak útočil voči Slovákovi. To je nejaký posun? Demokracia, právny štát?“ pýta sa podnikateľ, ktorý si s našim „právnym štátom užil svoje“ počas pandémie. Keď ako jediný svoj podnik v Banskej Bystrici nezatvoril. „Nemlčal som vtedy a nebudem mlčať ani teraz,“ uzavrel.

Dozvie sa verejnosť pravdu?

Kontaktovali sme i Krajské riaditeľstvo PZ SR v Banskej Bystrici. Hovorkyňa mjr. PhDr. Petra Kováčiková nám k veci uviedla, že keďže prípad spadá pod rezort obrany, nemá kompetenciu sa k nemu vyjadriť.

Ereport sa preto pýtal priamo rezortu odvolaného Jaroslava Naďa. Či sa daný útok stal a aké je oficiálne stanovisko ministerstva k tejto veci. Odpoveď sme neobdržali.

Záverom

Je potrebné dodať, že mnohí renomovaní právnici vytýkali „obrannej zmluve DCA“ medzi Slovenskom a Amerikou okrem iného aj fakt, že sme sa úplne vzdali toho, aby sme mohli trestné činy amerických vojakov počas ich pobytu u nás na základe tejto zmluvy, vyšetrovať a trestať.

„Slo­ven­ská re­pub­li­ka uz­ná­va oso­bit­nú dô­le­ži­tosť dis­cip­li­nár­nej kon­tro­ly oz­bro­je­ných síl USA nad jej prís­luš­ník­mi a vplyv, kto­rý má ta­ká kon­tro­la na ope­rač­nú prip­ra­ve­nosť. Slo­ven­ská re­pub­li­ka pre­to na žia­dosť Spo­je­ných štá­tov a na pod­po­ru svoj­ho zá­väz­ku o vzá­jom­nej ob­ra­ne tým­to up­lat­ňu­je svo­ju su­ve­rén­nu dis­kreč­nú prá­vo­moc vzdať sa svoj­ho pred­nos­tné­ho prá­va na vý­kon tres­tnej prá­vo­mo­ci pod­ľa člán­ku VII od­se­ku 3 písm. c) NA­TO SO­FA,“ uvádza článok 12 ods 1 tejto dohody.

A aj keď Naď s Korčokom svorne rozprávali, že „to tak majú všetky štáty,“ pravda to nie je a nikdy nebola. Vtedajší minister obrany, dnes už len dočasne poverený, hovoril, že každý, kto tvrdí, že „si u nás budú môcť títo vojaci robiť, čo chcú“ a „náš zákon sa ich netýka,“ je „klamár,“ „dezolát,“ „dezinformátor,“ a tak ďalej..

Tak ešte raz si zopakujme vetu priamo zo zmluvy: „Slo­ven­ská re­pub­li­ka pre­to na žia­dosť Spo­je­ných štá­tov a na pod­po­ru svoj­ho zá­väz­ku o vzá­jom­nej ob­ra­ne tým­to up­lat­ňu­je svo­ju su­ve­rén­nu dis­kreč­nú prá­vo­moc vzdať sa svoj­ho pred­nos­tné­ho prá­va na vý­kon tres­tnej prá­vo­mo­ci..“

Čo to znamená v praxi, sa zrejme ukázalo v Banskej Bystrici.

Zdroj: DCA, Právne listy, KR PZ SR BB


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO V Banskej Bystrici mal údajne útočiť americký vojak! Kto prehovoril pre eReport a prečo Naďov rezort mlčí?

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php