eReport.sk
Český premiér Andrej Babiš. Foto: tasr/ap

Kto nahradí Prymulu? Hematológ či biochemik? Babiš má na výber


Český premiér Andrej Babiš predložil v piatok prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na odvolanie ministra zdravotníctva Romana Prymulu. Navrhol mu aj Prymulovho nástupcu, ktorého Zeman prijme v utorok. Informovala o tom o tom spravodajská televízia ČT24.

Babiš dúfa, že vo štvrtok bude môcť nového ministra zdravotníctva uviesť do funkcie. Meno svojho nominanta neprezradil. V českých médiách sa však už špekuluje o viacerých osobách, ktoré by mohli Prymulu v horúcom ministerskom kresle nahradiť.

Nádejným kandidátom má byť aj hematológ Blatný

Jedným z nich je Jan Blatný, námestník Fakultnej nemocnice v Brne, ktorý je detským hematológom. Práve Blatný sa totiž v piatok objavil na českom úrade vlády, informuje portál novinky.cz.

Okrem Blatného existujú podľa mediálnych špekulácií aj ďalší kandidáti na šéfa rezortu zdravotníctva. Počas dňa napríklad padlo meno exministra a šéfa motolskej nemocnice Miroslava Ludvíka, námestníka ministra zdravotníctva a biochemika Aleksu Šeda, epidemiológa Rastislava Maďara či hlavnej hygieničky Jarmily Rážovej. Ako ďalej informuje český spravodajský portál, ponuku nahradiť Prymulu dostal napríklad aj šéf Všeobeckej fakultnej nemocnice v Prahe David Feltl. Ten však pre Českú televíziu uviedol, že to odmietol, píšu novinky.cz.

Prymula odstúpiť nehodlá

Český minister zdravotníctva Roman Prymula odmietol rezignovať po tom, ako ho na tento krok v piatok vyzval premiér Andrej Babiš. České médiá totiž v piatok ráno informovali, že prvý podpredseda hnutia ANO Jaroslav Faltýnek spolu s Prymulom navštívili aj napriek vládnym opatreniam jednu z pražských reštaurácií. Faltýnek už svoju rezignáciu odovzdal premiérovi a predsedovi hnutia ANO Andrejovi Babišovi.

Roman Prymula. Foto: tasr/ap

Minister Prymula na tlačovej konferencii vyhlásil, že žiadne pravidlá neporušil a odstúpiť nehodlá. Na odchod z funkcie ho Babiš vyzval s tým, že ak tak nespraví, sám navrhne jeho odvolanie. Prymula spresnil, že jeho rozhovor s Faltýnkom sa neuskutočnil v salóniku reštaurácie, ale v súkromnom priestore Vyšehradskej kapituly. Tá sa ale od tvrdenia ministra zdravotníctva dištancovala, uvádza spravodajský portál Novinky.cz.

Zdroj: ereport/novinky.cz/tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kto nahradí Prymulu? Hematológ či biochemik? Babiš má na výber

KOMENTOVALI STE: