eReport.sk
Pavel Durov, foto profimedia
Pavel Durov, foto profimedia

Kauza Pavel Durov


Koncom augusta zatkla francúzska polícia majiteľa sociálnej siete Telegram Pavla Durova, keď priletel do Paríža na svojom súkromnom lietadle. Durov v roku 2014 odpredal svoju sociálnu sieť V Kontakte, keďže ruské úrady požadovali prístup k osobným údajom používateľov a odišiel z Ruska. Získal občianstvo karibského štátu Svätý Krištof a Nevis, od roku 2021 má aj občianstvo Spojených arabských emirátov a Francúzska. 

Bez možnosti odpočúvania

Aplikácia Telegram nie je len platforma na písanie príspevkov  a zverejňovanie fotografií. Je to aj šifrovaná telefónna aplikácia, ktorá umožňuje koncové end-to-end šifrovanie medzi dvoma volajúcimi alebo skupinou volajúcich. Šifrovanie je bez účasti operátora. A práve tento fakt je tŕňom v očiach mnohých tajných služieb. Toto šifrovanie sa totiž nedá prelomiť bez prístupu prostredníctvom operátora. Podľa francúzskej prokuratúry tak Durov a jeho Telegram umožňuje bezpečné volanie pre kohokoľvek, teda ja pre teroristov, obchodníkov s drogami, s pornografiou. Sieť Telegram využíva napríklad aj Rusko a Ukrajina, dokonca na komunikáciu medzi jednotlivými vojenskými zložkami. Má približne miliardu používateľov najmä v Spojených štátoch, v Európe a v Ázii. 

Telegram má – podľa informácií zo zahraničnej tlače – finančné problémy. Vzal si úver vo výške 2,4 miliardy dolárov, ktoré sú splatné v marci 2026. Ako záruku vydal Telegram veriteľom svoje firemné dlhopisy. Ak úver nesplatí, budú veritelia môcť dlhopisy predať – napríklad aj francúzskej alebo izraelskej vláde, ktoré potom budú môcť Telegram a jeho vedenie ovládať. Alebo skôr vydierať? Telegram chcel preto vstúpiť na burzu ako verejne obchodovaná spoločnosť, čo by mu získalo dostatok financií z predaja akcií na splatenie dlhu a vykúpenie firemných dlhopisov. A keďže francúzska polícia Durova, ako jediného majiteľa siete zadržala, vstup Telegramu na burzu cenných papierov nie je možný. 

Náhodná cesta?

V súvislosti so zatknutím Durova uverejnili americké, kanadské a britské médiá neuveriteľnú informáciu: Durova do Paríža totiž sprevádzala influencerka Vavilova, ktorá – podľa médií – v minulosti študovala na Univerzite v Haife na Fakulte bezpečnostných štúdií, ktorú kontroluje izraelská tajná služba Mossad a zo študentov si vyberá budúcich agentov. Vynára sa otázka: nebola Durovova cesta do Paríža zinscenovaná za účelom získať prístup do Telegramu? A ako mohol byť Durov taký naivný, že predpokladal, že francúzske občianstvo bude „zadarmo“? 

Prekvapivá je aj informácia o výške kaucie, na ktorú bol Durov prepustený. Jeho majetok sa odhaduje na približne  15 miliárd dolárov – kaucia bola stanovená na 5 miliónov dolárov, čo sú TRI STOTINY jeho majetku. Padla už dohoda o prevzatí siete Telegram francúzskou tajnou službou? 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kauza Pavel Durov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Všetky AKTUALITY

Aktuálne