eReport.sk
Juhokórejské a americké tajné služby pozorne sledujú Severnú Kóreu pre aktivity súvisiace s plánovaným vypustením vojenského špionážneho satelitu
Na snímke archívnej fotografie v miestnom denníku v Soule v utorok 30. mája 2023. Severná Kórea potvrdila, že v júni do vesmíru vypustí vojenský prieskumný satelit s tým, že potrebuje monitorovať vojenský pohyb Spojených štátov a ich partnerov v reálnom čase, uviedli v utorok tamojšie médiá s odvolaním sa na vysokopostavených predstaviteľov KĽDR. Foto: TASR/AP

Kam to smeruje? Severná Kórea ohlásila sledovanie USA. Americké tajné služby zasa pozorne sledujú kroky KĽDR

Juhokórejské a americké tajné služby pozorne sledujú Severnú Kóreu pre aktivity súvisiace s plánovaným vypustením vojenského špionážneho satelitu. Pchjongjang ho ohlásil na jún. TASR informuje podľa agentúry Jonhap.

„Tajné služby Južnej Kórey a Spojených štátov v tesnej spolupráci pozorne sledujú súvisiace pohyby,“ povedal hovorca spojeného vrchného veliteľstva v Soule Han Sung-keun. „Pozorujeme a sledujeme rôzne provokácie, vrátane tvrdenia Severnej Kórey o takzvanom vypustení satelitu,“ dodal.

Otázku o schopnostiach satelitu a prípadnom zostrelení jeho rakety Han odmietol komentovať.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Pripravujú sa na vojnu?
  2. Severokórejský vodca Kim Čong-un
  3. Juhokórejské a americké tajné služby pozorne sledujú Severnú Kóreu pre aktivity súvisiace s plánovaným vypustením vojenského špionážneho satelitu
  4. Pripravujú sa na vojnu?
  5. Pripravujú sa na vojnu?
  6. Vojenské cvičenie USA, Japonska a Južnej Kórei

Oficiálna tlačová agentúra Severnej Kórey KCNA v utorok vydala vyhlásenie Ri Pjong-čchola, podpredsedu ústrednej vojenskej komisie vládnucej Kórejskej strany Práce. Podľa neho je výzvedná satelitná činnosť pre Severnú Kóreu „nevyhnutným krokom“ na posilnenie sebaobrany proti „nebezpečným“ vojenským cvičeniam nepriateľov.

Cieľom je zlepšiť schopnosť KĽDR zasiahnuť ciele

Severná Kórea už informovala Japonsko, že medzi 31. májom a 11. júnom plánuje vypustiť do vesmíru satelit. V tomto období bude zriadená námorná zóna, do ktorej by nemali vstupovať plavidlá. O zámere vypustiť satelit informovala KĽDR aj Medzinárodnú námornú organizáciu (IMO).

Analytici tvrdia, že vojenská družica je súčasťou úsilia Severnej Kórey, vybavenej jadrovými zbraňami, zlepšiť technológiu sledovania vrátane bezpilotných lietadiel. Cieľom je zlepšiť schopnosť KĽDR zasiahnuť ciele v prípade konfliktu.

Severná Kórea v posledných mesiacoch vykonala sériu skúšok rakiet a ďalších zbraní, vrátane novej medzikontinentálnej balistickej strely na tuhé palivo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kam to smeruje? Severná Kórea ohlásila sledovanie USA. Americké tajné služby zasa pozorne sledujú kroky KĽDR

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php