eReport.sk
Severokórejský vodca Kim Čong-un
Vodca KĽDR Kim Čong-un. Ilustračné foto: tasr/ap

KĽDR odpálila do Japonského mora balistickú strelu, Japonci nariadili evakuáciu

Severná Kórea vo štvrtok odpálila balistickú strelu stredného alebo dlhého doletu smerom do Japonského mora. TASR správu prevzala z agentúry Jonhap, ktorá sa odvoláva na juhokórejskú armádu.

Zbor náčelníkov štábov juhokórejskej armády oznámil, že odpálenie streli zaznamenal približne o 7.23 h miestneho času (0.23 h SELČ). Podrobnosti však neposkytol. Uviedol, že čaká na analýzu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pripravujú sa na vojnu?
  2. zbraň
  3. Generálny tajomník OSN António Guterres

Vyhli sa zásahu

Japonská vláda takisto odpálenie strely Severnou Kóreou potvrdila. Obyvateľom regiónu Hokkaido na severe Japonska nariadila okamžitú evakuáciu, píše agentúra AFP. Vyzvala ich, aby vyhľadali úkryt v budovách alebo v podzemných priestoroch a upozornila, že strela by mala dopadnúť približne o 8.00 h miestneho času.

Predstavitelia regionálnej vlády na ostrove Hokkaido neskôr uviedli, že tomuto ostrovu zásah nehrozí.

Severkórejci nereagujú

KĽDR od minulého piatku 7. apríla nereaguje na každodenné dohodnuté telefonáty s Južnou Kóreou, ktoré sa uskutočňujú prostredníctvom medzikórejského komunikačného kanála.

Najnovšie pozastavenie komunikácie medzi Kóreami nastalo v čase zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove po nedávnych raketových testoch, ktoré Sever uskutočnil na protest proti spoločným vojenským cvičeniam Južnej Kórey a Spojených štátov.

Pchjongjang tiež tvrdí, že za obdobie necelých troch týždňov uskutočnil tri testy podmorských útočných dronov, pripomína AFP.

USA skúmajú situáciu

Spojené štáty vo štvrtok rázne odsúdili severokórejský test, pričom obvinili Pchjongjang vyvolávania napätia v oblasti východnej Ázie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Prezident Joe Biden a jeho tím pre národnú bezpečnosť situáciu prehodnocuje v úzkej spolupráci s našimi spojencami,“ uviedla vo vyhlásení hovorkyňa americkej Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Adrienne Watsonová. Test rakety označila za bezočivé porušenie viacerých rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Tieto kroky podľa jej slov zvyšujú riziko narušenia stability bezpečnostnej situácie v oblasti.

USA podľa Watsonovej „dvere k diplomacii nezatvárajú“. Prijmú však všetky nevyhnutné opatrenia na zaistenie bezpečnosti územia USA i juhokórejských a japonských spojencov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KĽDR odpálila do Japonského mora balistickú strelu, Japonci nariadili evakuáciu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php