eReport.sk
Pripravujú sa na vojnu?
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Archívne foto: tasr

Urobia siedmy jadrový test? Komplex v KĽDR je vraj vysoko aktívny!

Urobia siedmy jadrový test? Družicové zábery ukazujú vysokú úroveň aktivity v hlavnom severokórejskom jadrovom komplexe Jongbjon. Uviedla to v nedeľu analytická webstránka 38 North, ktorá sa dlhodobo venuje situácii v KĽDR, informuje agentúra Reuters. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pripravujú sa na vojnu?
  2. Spoločné cvičenie Južnej Kórey a USA
  3. Severná Kórea musela prijať opatrenia
  4. Hovorca ministerstva obrany USA John Kirby.

Severokórejský vodca Kim Čong-un koncom marca apeloval na urýchlenie produkcie jadrových materiálov v záujme „exponenciálneho“ rozšírenia nukleárneho arzenálu KĽDR. Pchjongjang by mal byť podľa neho pripravený takéto zbrane nasadiť „kedykoľvek a kdekoľvek“.

Aktivitu majú potvrdzovať snímky z marca

Severokórejské médiá v priebehu tohto týždňa zverejnili viacero správ týkajúcich sa atómových zbraní, čo podľa analytikov môže naznačovať, že by Pchjongjang mohol pripravovať v poradí už siedmy jadrový test.

Analytici monitorovacieho projektu 38 North uviedli, že zvýšená aktivita v Jongbjone bola zaznamenaná na satelitných snímkach z 3. a 17. marca. Podľa nich by to mohlo znamenať, že tamojší experimentálny ľahkovodný reaktor je tesne pred dokončením a uvedením do operačného stavu.

Súvisí to s nariadením vodcu Kim Čong-una

Na uvedených snímkach tiež vidno výstavbu podpornej budovy v okolí reaktora, ako aj vypúšťanie vody z jeho chladiaceho systému. Nová stavebná činnosť bola zaznamenaná aj v okolí jongbjonského zariadenia na obohacovanie uránu. Zrejme s cieľom rozšírenia jeho kapacity.

„Tieto kroky sú zrejme reakciou na nedávne KimČong-unovo nariadenie zvýšiť produkciu štiepneho materiálu s cieľom rozšírenia jadrového arzenálu krajiny,“ uvádza sa v novej správe projektu 38 North.  

Severná Kórea 28. marca predstavila nové hlavice

Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru (SIPRI) vo svojej vlaňajšej správe odhadol, že sa Severnej Kórey mohlo podariť vyrobiť až 20 jadrových hlavíc. A že zrejme má dostatok štiepneho materiálu na 45-55 jadrových zariadení, uvádza Reuters.

Severná Kórea 28. marca predstavila nové, menšie jadrové hlavice. Podľa expertov však nie je jasné, či je už vývoj takýchto miniaturizovaných hlavíc, určených pre menšie zbrane, plne ukončený. Analytici predpokladajú, že zdokonalenie takýchto hlavíc by bolo hlavným cieľom Severnej Kórey, ak by – prvýkrát od roku 2017 – obnovila jadrové skúšky, píše Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Urobia siedmy jadrový test? Komplex v KĽDR je vraj vysoko aktívny!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php