eReport.sk
Juhokórejské a americké tajné služby pozorne sledujú Severnú Kóreu pre aktivity súvisiace s plánovaným vypustením vojenského špionážneho satelitu
Na snímke archívnej fotografie v miestnom denníku v Soule v utorok 30. mája 2023. Severná Kórea potvrdila, že v júni do vesmíru vypustí vojenský prieskumný satelit s tým, že potrebuje monitorovať vojenský pohyb Spojených štátov a ich partnerov v reálnom čase, uviedli v utorok tamojšie médiá s odvolaním sa na vysokopostavených predstaviteľov KĽDR. Foto: TASR/AP

Severná Kórea posúva špionáž na novú úroveň. Americkú armádu chcú sledovať až z vesmíru

Severná Kórea potvrdila, že v júni do vesmíru vypustí vojenský prieskumný satelit s tým, že potrebuje monitorovať vojenský pohyb Spojených štátov a ich partnerov v reálnom čase, uviedli v utorok tamojšie médiá s odvolaním sa na vysokopostavených predstaviteľov KĽDR. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA citovala podpredsedu ústrednej vojenskej komisie tamojšej vládnucej strany Ri Pjong-čchola, podľa ktorého bude „vojenský prieskumný satelit číslo 1“ vypustený v júni.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Pripravujú sa na vojnu?
  2. Pripravujú sa na vojnu?
  3. Severokórejský vodca Kim Čong-un
  4. Pripravujú sa na vojnu?
  5. Vojenské cvičenie USA, Japonska a Južnej Kórei

Tento satelit je spolu s „rôznymi prieskumnými prostriedkami, ktoré sa majú nanovo otestovať, nevyhnutný na sledovanie, monitorovanie… a včasné zvládnutie nebezpečných vojenských krokov USA a ich vazalských síl,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Informovali už Japonsko

Severná Kórea už predtým informovala Japonsko, že medzi 31. májom a 11. júnom plánuje vypustiť do vesmíru satelit.

KĽDR tiež Tokiu podľa juhokórejskej agentúry Jonhap oznámila, že počas uvedeného obdobia bude zriadená námorná zóna, do ktorej by nemali vstupovať plavidlá. O zámere vypustiť satelit informovala KĽDR aj Medzinárodnú námornú organizáciu (IMO).

Vykonali tiež sériu skúšok rakiet

Analytici tvrdia, že vojenská družica je súčasťou úsilia Severnej Kórey vybavenej jadrovými zbraňami o pokrok v technológii sledovania, ktorá zahŕňa aj bezpilotné lietadlá. Cieľom je zlepšiť schopnosť KĽDR zasiahnuť ciele v prípade konfliktu.

Severná Kórea v posledných mesiacoch vykonala tiež sériu skúšok rakiet a ďalších zbraní, vrátane novej medzikontinentálnej balistickej strely na tuhé palivo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Severná Kórea posúva špionáž na novú úroveň. Americkú armádu chcú sledovať až z vesmíru

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php