eReport.sk
Peter Pellegrini, foto: tasr

Kajúcnici o Pellegriniho pochybných kšeftoch: Mal zobrať takýto MEGA úplatok!

Už spievajú. Kajúcnikovia z kauzy Mýtnik si pustili ústa na špacír a začali ukazovať prstom na vplyvné mená v slovenskej politike. Reč je o bývalom šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczem a podnikateľovi Michalovi Suchobovi, ktorý vo svojich výpovediach vypovedali o úplatkoch, ktoré mali zabezpečiť politickú podporu. Spomenuli aj predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho.

Kauza Mýtnik sa týka projektov na finančnej správe v hodnote až 65 miliónov eur. Obvinenie súvisí s netransparentnými obstarávaniami Finančnej správy. Podľa vyšetrovateľa mala väčšinu súťaží vyhrávať firma Allexis. Práve táto firma je prepojená na Jozefa Brhela či Michala Suchobu, ktorí sú spolu s Imreczem obvinení v spomínanej kauze.

Či už bývalý šéf finančnej správy alebo Michal Suchoba, obaja začali s políciou spolupracovať takmer okamžite. Podnikateľ dokonca svoju prvú výpoveď urobil ešte zo Spojených arabských emirátov, cez telemost. Spoločne odkrývajú politické pozadie kauzy a tok úplatkov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. NAKA

Virtuálne registračné podkladnice

Na prelome rokov 2013 a 2014 mala spomínaná firma Allexis ponúknuť daniarom projekt virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) v hodnote 5,5 milióna eur, píše portál Topky.sk. Projekt bol súčasťou akčného plánu proti daňovým podvodom. V tom období bol ministrom financií Peter Kažimír a štátnym tajomníkom Peter Pellegrini. Zavedenie tohto druhu pokladníc si vyžadovalo zmenu zákona a tak potrebovali pomocnú ruku. Práve tu mal vstúpiť do hry Peter Pellegrini, ktorý bol ich partnerom.

František Imrecze vo svojej výpovedi opisuje, ako riešili obstarávanie cez Michala Suchobu a Miroslava Výboha ale aj večeru, na ktorej sa mal na túto tému rozprávať s Pellegrinim. „Na tejto večeri ma Peter Pellegrini informoval, že splniť legislatívnu zmenu včas bude náročné a bude si to vyžadovať veľkú politickú podporu. Takisto sa ma spýtal, či je Michal Suchoba ochotný finančne podporiť, aby sa táto legislatívna zmena zrealizovala, teda mal na mysli províziu za to, že bude táto legislatívna zmena zrealizovaná,” vypovedal Imrecze. Podľa jeho slov si mal Peter Pellegrini vypýtať províziu 150-tisíc eur, no na večeri sumu nespomínal, rovnako nemala ísť priamo jemu, ale cez prostredníka, oligarchu Miroslava Výboha.

Stretnutie v Carltone

Podľa portálu Topky.sk, mal do tohto prípadu vniesť viac svetla aj Michal Suchoba, ktorý sa spolu s Imreczem vybral na schôdzku s Výbohom do hotela Carlton. Ten mal na stretnutí vyčísliť, akú hodnotu bude mať politická podpora zmeny zákona. „Po asi 30-minútovej debate nám oznámil, že by bolo dobré dať štátnemu tajomníkovi odmenu za VERP (virtuálnu elektronickú pokladnicu, pozn. red.). Na otázku akú, povedal, že 150-tisíc eur,“ vypovedá Suchoba. Bývalému šéfovi finančnej správy sa to údajne zdalo priveľa.

Suchoba ďalej popisuje, ako svoj sľub splnil a Výbohovi priniesol 150-tisíc v 500-eurových bankovkách v krabici od šampanského Crista. Na ďalšom stretnutí im už mal len odkázať, že “Pelle ďakuje”. Potom už išlo všetko hladko. Poslanci koncom roka 2014 schválili zmenu zákona. Od roku 2015 sa mala začať využívať virtuálna pokladnica a daniari mohli podpísať dodatok k zmluve s Allexisom. 

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport