eReport.sk
Minster zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.
Dočasný minster zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. Zdroj: tasr

Káčer odkazuje partnerom V4: Ak nebudeme spolupracovať, sami si podpíšeme rozsudok smrti!

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer otvoril v pondelok 28. novembra 2022, na pôde rezortu diplomacie v Bratislave Analytické dni Svetoslava Bombíka. Hlavnými témami podujatia sú ruská agresia proti nášmu východnému susedovi, povojnová obnova Ukrajiny, ako aj spolupráca vo Vyšehradskej skupine (V4), ktorej Slovensko aktuálne predsedá.

Je ohrozená demokracia?

„Svet čelí vážnym výzvam a ruská agresia proti Ukrajine sa stala určujúcim momentom aj pre budúcnosť Európy. Ak sa Rusku nepostavíme, ohrozíme nielen našu bezpečnosť a spôsob života, ale aj samotnú demokraciu. Kremeľ sa vracia k logike studenej vojny – obnoveniu sfér vplyvu a ideológii popierajúcej právo národov na existenciu. Tomu musíme zabrániť, inej cesty niet,“ uviedol minister Káčer v otváracom príhovore.

Vyzval na navyšovanie pomoci pre Ukrajinu

Šéf slovenskej diplomacie súčasne vyzval na pokračovanie a navyšovanie pomoci pre Ukrajinu. Región strednej Európy, osobitne jednotu v rámci V4, pritom označil za kľúčové.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava premiér Eduard Heger a šéf LOZ Peter Visolajský počas tlačovky po skončení rokovania vlády so zástupcami lekárskych odborov 26. 11. 2022 v Bratislave.
  2. Snímka z protestného zhromaždenia Lekárskeho odborového združenia zo 17. novembra 2022.
  3. Peter Pellegrini (Hlas-SD) citoval názor občana
  4. Kolíková kritizuje Karasa
  5. Vraj sa treba vyhnúť populizmu
  6. Mikulcova politika funguje

Apeluje na spoluprácu

„Ak nebudeme spolupracovať, sami si podpíšeme rozsudok smrti. No nemá zmysel predstierať, že situácia vnútri Vyšehradskej štvorky je dobrá, pretože nie je. Rozprávajme sa, hľadajme riešenia, analyzujme. Ak táto konferencia ponúkne myšlienky, ako lepšie reagovať na ruskú agresiu na Ukrajine a iné geopolitické turbulencie, s potešením ich posuniem svojim kolegom a partnerom,“ dodal R. Káčer.

V rámci panelu, ktorý tiež hodnotil politické okolnosti vzniku formátu V4, vystúpili aj exminister zahraničných vecí Maďarska Géza Jeszenszky, bývalý slovenský minister pre medzinárodné vzťahy Pavol Demeš a poradca poľského ministra zahraničných vecí Przemysław Piotr Żurawski vel Grajewski.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Káčer odkazuje partnerom V4: Ak nebudeme spolupracovať, sami si podpíšeme rozsudok smrti!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti