eReport.sk
Juraj Bača, foto: archív J.B.

ROZHOVOR Juraj Bača: Počas korony sa mi vyčistilo veľa vzťahov!

Herec a spevák Juraj Bača (33) tvrdí, že umelci to dnes nemajú jednoduché rovnako ani politici. Napriek tomu našiel v čase pandémie aj jej pozitíva. Trávil viac času s rodinou, venoval sa sebe a vyčistili sa mu viaceré kamarátske vzťahy. Priznal aj to, že fyzický vzhľad ženy pre neho nie je rozhodujúci. Prívlastku sexsymbol sa stále bráni.

Juraj, boli ste jeden z umelcov, ktorí sa nahlas sťažovali na súčasnú situáciu. Množstvo ľudí ostalo cez koronu bez práce. Ako vnímate celú situáciu dnes?

Hneď na úvod vás musím opraviť, lebo ja som sa naozaj nesťažoval na súčasnú situáciu. Tá je všade vo svete, čo sa pandémie týka, rovnaká, ale rozdielna je v tom, ako na ňu reagujú vlády jednotlivých krajín, a na to som sa snažil upozorniť. Tu si myslím, že vo vzťahu: občan – štát, kedy občan odvádza nemalé dane, aby sa o neho štát v ťažkých časoch postaral, zlyháva. Trpia mnohé segmenty a mnoho ľudí je už na úplnom dne. Tým, že pracujem v kultúre, viem sa vyjadriť len k tomuto segmentu, ale som si vedomý, že rovnako je na tom aj gastronómia, cestovný ruch a mnohé služby založené na kontakte so zákazníkom.

V segmente kultúry do dnešného dňa neboli fyzicky vyplatené takmer žiadne peniaze. Prvá možnosť podania projektov vo forme štipendia prišla až koncom októbra, a to sme boli tí prví, ktorým štát od marca zakázal pracovať. Čas, ktorý sme získali dodržiavaním tvrdých opatrení cez leto, premárnili a ministerstvo kultúry akosi zabudlo, že tých niekoľko stotisíc pracovníkov v segmente kultúry má zviazané ruky. Chcú robiť, ale majú to zakázané. Neboja sa tvrdej práce, ale ani do tých obchodných reťazcov, kam nás posielali vykladať tovar, ich nevzali, lebo majú plne stavy.

A pritom stačilo len počúvať rady ľudí z praxe alebo sa inšpirovať okolitými krajinami. Žiaľ, nič z toho sa nestalo, ale nezávidím politikom ich súčasnú situáciu. Robiť rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú toľko životov, nie je ľahké, a verím, že keby im boli ľudia ľahostajní, tak by jednoducho robili politické rozhodnutie s víziou volebných preferencií, ale oni sa rozhodli zobrať na seba aj tie nepopulárne rozhodnutia – lockdowny, testovania a podobne…

Čomu sa aktuálne venujete?

Počas prvej vlny pandémie, keď boli zavreté školy, mi písalo množstvo rodičov, že to majú s deťmi doma veľmi ťažké, z čoho vzišiel môj nápad nového psieho hrdinu: ROBIN-a. Prostredníctvom Robina chceme deťom rozširovať obzory a priniesť nový pohľad na témy ako ekológia, duševné zdravie, internetové hoaxy, starostlivosť o zvieratá a rodičom pomôcť v náročnej situácii zatvorených škôl

Ako aktuálne fungujete? Máte nejakú prácu, prípadne žijete z úspor?

Chvalabohu sa môj hlas prihovára poslucháčom v Rádiu Jemné a do toho som mal v decembri veľké šťastie na moderovanie online eventov. Pomaly sa rozbiehajú aj televízne produkcie

Galéria

Čo vás súčasná situácia naučila? Dozvedeli ste sa niečo o sebe?

Zistil som, ktoré veci v živote som robil preto, lebo ma zo srdca bavili a ktoré skĺzli už len do pracovnej roviny. Vyčistilo sa mi veľa vzťahov a konečne som mal čas na svojich blízkych a aj na seba. Snažil som sa vziať si z tohto obdobia aspoň niečo pozitívne.

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.