eReport.sk
marinová európa potrebuje ameriku
Fínska premiérka Sanna Marinová Foto: tasr/ap

Fínsko viedlo v minulosti viacero vojen s Ruskom. Teraz plánuje na hraniciach bariéru

Fínska vláda plánuje zmeniť legislatívu o štátnych hraniciach s cieľom povoliť výstavbu bariér na hraniciach s Ruskom na východe krajiny. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúry Reuters. Tento krok má posilniť pripravenosť Fínska čeliť hybridným hrozbám v spojitosti s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Nová legislatíva by povolila výstavbu bariér, ako napríklad plotov, a aj cestných komunikácií na uľahčenie hliadkovania. Takisto obsahuje návrh, aby prijímanie žiadostí o azyl bolo možné len na špecifických miestach vstupu. Na základe pravidiel EÚ majú migranti právo požiadať o azyl na ktoromkoľvek vstupnom mieste do členskej krajiny EÚ, dodáva Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Švédska premiérka Magdalena Anderssonov.
  2. Ruské vojnové lode na otvorenom mori.
  3. Solidárnosť Európy je viac ako potrebná

Fínsko viedlo v minulosti viacero vojen s Ruskom. Obe krajiny majú viac ako 1300 kilometrov dlhú spoločnú hranicu. Fínsko v máji – rovnako ako Švédsko – požiadalo o členstvo v NATO, pripomína Reuters.

Väčšina poslancov je za výstavbu bariéry

Fínsko sa usiluje posilniť bezpečnosť svojich hraníc pre strach z možných pokusov Ruska vytvoriť na Fínsko tlak posielaním žiadateľov o azyl na jeho územie. Európska únia z takýchto krokov koncom minulého roka obviňovala Bielorusko, pripomína Reuters. Stovky migrantov z Blízkeho východu, Afganistanu a Afriky vtedy uviazli na hraniciach Bieloruska s Poľskom.

Prieskum fínskej verejnoprávnej televízie YLE potvrdil, že väčšina poslancov fínskeho parlamentu postavenie takejto bariéry podporuje. Za výstavbu sa vyjadrilo 88 z 200 poslancov, 22 bolo proti a 14 uprednostnilo nevyjadriť sa, uviedla YLE v utorok na svojej webovej stránke. Na prieskum reagovalo celkovo 124 zákonodarcov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fínsko viedlo v minulosti viacero vojen s Ruskom. Teraz plánuje na hraniciach bariéru

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie