tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Zľava Eduard Heger a Roman Mikulec počas tlačovky v Sobranciach.
Zľava Eduard Heger a Roman Mikulec počas tlačovky v Sobranciach. Foto: tasr

Heger, po boku s Mikulcom priznal, že vláda pri pomoci utečencom zlyháva: Koalíciu zaskočil Putin!

Pri poskytovaní humanitárnej pomoci na slovenskej hranici s Ukrajinou je potrebné zlepšiť najmä koordináciu a komunikáciu v celom procese. Po sobotňajšom rokovaní so zástupcami regionálnej samosprávy, neziskového sektora a návšteve humanitárneho centra pri košickej železničnej stanici to v Sobranciach uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).  

Zdôraznil, že v ďalšej fáze bude potrebné vytvoriť dostatočné kapacity pre Ukrajincov, ktorí prejavia záujem zotrvať na Slovensku. Kompetentní očakávajú, že počty utečencov budú v najbližšom období rásť, teda narastie aj počet tých, ktorí budú chcieť v SR ostať dlhšie.

Heger: Netušili sme, že Putin bude bombardovať

A ako vysvetlil premiér fakt, že štát pri zvládaní návalu utečencov zlyháva tak, ako na to nekompromisne upozorňujú samosprávy? „Keď sme sa bavili na bezpečnostných radách o tom, aké môžu byť očakávania v prípade nejakého konfliktu, nikto z nás netušil, že Vladimír Putin bude so svojou armádou bombardovať nemocnice, bombardovať bytovky, že obkľúči ľudí v meste a nechá ich o hlade, o smäde, bez vody bez tepla, bez elektriny niekoľko dní, že bude zabíjať civilistov v tisíckach,“ argumentoval Heger.

Problém je podľa premiéra aj v infraštruktúre

Premiér vyslovil vzápätí ambíciu, že chce dosiahnuť, aby štát ponúkol kvalitné služby. A pomenoval ešte jeden dôvod, prečo musela vláda pri utečencoch čeliť kritike samospráv, ktorú najskôr považovala za, jemne povedané, neopodstatnenú.

„Toto, samozrejme, musíme prestaviť, pretože štát bol dlhé roky nastavený inak. Vidíme to aj pri infraštruktúre na východnej hranici. Nebola stavaná na takýto tok ľudí. Dokonca ani ľudia, ktorí pracujú na východnej hranici neboli trénovaní na to, aby zvládali takýto nápor. Dnes robia, čo vedia, to čo sa naučili. Ale vidíme, že na východnej hranici nám často chýbajú psychológovia, krízoví manažéri. My využívame to čo máme v štáte, ale za niekoľko týždňov my nevieme, samozrejme, natoľko tých ľudí vyškoliť, aby dokázali zvládať taký enormný tlak. Preto som rád a vítam pomoc každého kto sa pridá a kto má s týmto skúsenosti. Preto sme rokovali už v prvé dni s rôznymi krajinami, aby sme povolali odborníkov, ktorí utečenecké krízy riešia kdekoľvek vo svete sa nachádzajú. A som rád, že postupne takýto ľudia sa pridávajú,“ vysvetľoval v diplomatickom a zmierlivom tóne Heger.

VIDEO Heger vysvetľoval, prečo štát a teda jeho vláda nezvláda nával utečencov z Ukrajiny

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), ktorý stál po jeho boku iba ticho počúval, keď premiér pokorne ďakoval za spoluprácu aj samosprávam, menovite košickému primátorovi Jaroslavovi Polačekovi.

Najprv Mikulcova arogancia, potom priznanie zlyhania

Práve šéfa magistrátu druhého najväčšieho mesta na Slovensku totiž Mikulec arogantne verejne ponížil, len preto, že ostro poukázal na to, že štát zlyháva pri humanitárnej pomoci utečencom z Ukrajiny. „Bez akejkoľvek pomoci štátu už nebudeme vedieť zvládnuť postarať sa o ďalších obyvateľov Ukrajiny, ktorí každý deň v čoraz väčšom počte prichádzajú,“ vyhlásil Polaček tento týždeň, pričom varoval pred humanitárnou katastrofou. 

Mikulec v prvotnej reakcii na Úrade vlády SR pre médiá reagoval na Polačekove slová (celú tlačovku Polačeka nájdete TU) prekvapivo satiricky: „Neviem, či Košice majú nedostatok vody, nedostatok ubytovania či nedostatok jedla. To majú na Ukrajine a nie v Košiciach.“ Polačekove vyhláásenia nielenže označil za teatrálne, ale zároveň o košickom primátorovi povedal: „Najabsurdnejšie na celom tomto teátre však je, že ZMOS a dokonca aj ten ´zlý štát, ktorý sa o nikoho nestará´ sa prvýkrát dozvedá o akýchkoľvek problémoch mesta až z médií, nehovoriac o panike, ktorú už medzi obyvateľmi rozosial.“ Následne sa do Mikulca sa pustili aj ďalší primátori, ktorí uviedli, že odmietajú povýšenecký, až arogantný postoj ministra.

Premiér pripomenul prísľub lídrov EÚ

„Aktuálne vybavia na hraniciach 10.000 až 13.000 ľudí denne, musíme sa pripraviť na to, že ich bude aj 20.000 a teraz nevieme povedať, koľkí z nich sa rozhodnú u nás ostať a koľkí nie,“ skonštatoval. V tomto smere má prísľub od európskych lídrov, že aj ďalšie štáty poskytnú svoje kapacity na umiestnenie azylantov. Pripomenul tiež, že počas predošlej utečeneckej krízy prišlo do Európy dva milióny utečencov za dva roky, teraz je to v priebehu viac ako dvoch týždňov.

FOTO Heger, Mikulec a Polaček počas rokovania so zástupcami samosprávy v Sobranciach

GALÉRIA – Foto: tasr

Rovnako tiež podľa premiéra treba zabezpečiť podmienky pre plynulý tranzit ľudí, smerujúcich cez Slovensko do iných európskych krajín. „Hovorili sme v tomto smere o vytvorení akýchsi koridorov, aby bol ich presun koordinovanejší a rýchlejší, a aby tieto procesy čo najmenej ovplyvňovali život obyčajných ľudí,“ doplnil premiér.

Heger tiež upozornil na chýbajúcu psychologickú pomoc a absenciu krízového manažmentu v situácii, s ktorou nikto nerátal. „Dobrovoľníci v Košiciach ma upozornili na to, že keď sa utečenci najedia a vyspia, doľahne na nich ťažoba toho, čo sa deje v ich krajine. Potrebujeme preto posilniť tú psychologickú pomoc,“ skonštatoval premiér a zároveň poďakoval všetkým dotknutým zložkám.

Starostka Uble verí, že nezostane len pri sľuboch

Starostka Uble Nadežda Sirková podotkla, že z pohľadu samospráv je potrebné predovšetkým doriešiť problém financovania nákladov, ktoré majú pri zabezpečovaní záchytných táborov. „Verím, že dokončíme túto tému a budeme odchádzať nielen s prísľubom, ale aj reálnou pomocou,“ dodala.

Zmení sa systém vybavovania a asistencie

Od pondelka 14. marca dôjde aj k zmene systému vybavovania a základnej asistencie utečencom. Avizoval to zástupca Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Braňo Tichý. „Zmena sa dotkne najskôr hraničného priechodu Vyšné Nemecké a hotspotu v Michalovciach, následne hostspotu Humenné a hraničných priechodov Ubľa a Veľké Slemence,“ konkretizoval.

Uistil, že k zmene príde plynule a koordinovane, aby nebola prerušená doterajšia humanitárna asistencia. „Celé je to postavené tak, aby sa všetky služby, poskytované na hraničných priechodoch rušili až v momente, keď kompletne nabehne nový systém,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Na ilustračnej snímke protilietadlový raketový systém S-300.
 2. Zľava Eduard Heger a Emmanuel Macron.
 3. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
 4. Pápež František a Eduard Heger.
 5. utečenci z Ukrajiny, z afrických krajín a krajín Blízkeho východu na košickej železničnej stanici.
 6. utečenci z Ukrajiny, z afrických krajín a krajín Blízkeho východu na košickej železničnej stanici.
 7. Igor Matovič (OĽaNO).
 8. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
 9. Roman Mikulec
 10. Na snímke ponuka na odvoz do Prahy z hraničného priechodu Vyšné Nemecké pre utečencov z Ukrajiny na jednom z áut zaparkovanom neďaleko štátnej hranice.
 11. fico
 12. Na kombosnímke zľava košický primátor Jaroslav Polaček a minister vnútra Roman Mikulec.
 13. Eduard Heger mieša guláš počas návštevy humanitárneho centra na pomoc utečencom z Ukrajiny v Košiciach 12. marca 2022.
 14. Utečenkyňa, ktorá má nalakované nechty vo farbách ukrajinskej vlajky, drží rukloväť kufra.
 15. Primátor mesta Liptovský Hrádok Branislav Tréger.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger, po boku s Mikulcom priznal, že vláda pri pomoci utečencom zlyháva: Koalíciu zaskočil Putin!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku