eReport.sk
Na kombosnímke zľava košický primátor Jaroslav Polaček a minister vnútra Roman Mikulec.
Na kombosnímke zľava košický primátor Jaroslav Polaček a minister vnútra Roman Mikulec. Foto: tasr

VIDEO Košice bijú na poplach, varujú pred humanitárnou katastrofou! Mikulec si z primátora uťahuje


„Bez akejkoľvek pomoci štátu už nebudeme vedieť zvládnuť postarať sa o ďalších obyvateľov Ukrajiny, ktorí každý deň v čoraz väčšom počte prichádzajú,“ alarmoval na včerajšom tlačovom brífingu mesta Košice primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý). Uviedol, že od Vyšného Nemeckého evidujú dennodenné vlny tisícok utečencov. Zároveň pripomenul, že z Ukrajiny už ušli dva milióny ľudí a desiatky tisícok z nich prechádzajú práve cez Košice. Tieto slová vyrušili ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), ktorý varovanie pred humanitárnou katastrofou považuje zo strany Polačeka za teatrálne.

VIDEO Primátor Jaroslav Polaček: Košiciam hrozí humanitárna kríza

Mikulec v prvotnej reakcii na Úrade vlády SR pre médiá reagoval na Polačekove slová (celú tlačovku Polačeka nájdete TU) prekvapivo satiricky: „Neviem, či Košice majú nedostatok vody, nedostatok ubytovania či nedostatok jedla. To majú na Ukrajine a nie v Košiciach.“

Vyhlásenia Polačeka sú podľa Mikulca teatrálne

V dnešnom statuse však už aj minister zvážnel, no vyhlásenie Polačeka nevníma ako žiadosť o pomocnú ruku štátu, ale ako teatrálnosť. „Primátor druhého najväčšieho mesta dnes teatrálne vyhlásil v Košiciach humanitárnu katastrofu a obvinil štát, že s tým nič nerobí. Senzácie chtivé média, pochopiteľne, takúto tému zhltli aj s navijákom,“ vyjadril sa Mikulec.

Ministerstvo vraj komunikuje so ZMOS-om

Mikulec trvá na tom, že komunikácia medzi ministerstvom a Združením miest a obcí Slovenska existuje. „Od samotného začiatku konfliktu na Ukrajine a s tým súvisiaceho presunu časti jej obyvateľov na Slovensko naozaj veľmi intenzívne spolupracujeme so Združením miest a obcí Slovenska (ako zástupcom všetkých miest a obcí). ZMOS je prítomný na všetkých strategických poradách a koordinačných štáboch, kde prichádza s požiadavkami obcí,“ obhajuje sa Mikulec.

Účasť primátora Košíc na takýchto stretnutiach síce minister nedeklaroval, no trvá na tom, že Polaček mal potrebné inštrukcie: „Primátor Košíc dostal rovnaké inštrukcie ako všetky iné obce a mestá. Mal a má k dispozícii všetky komunikačné kanály, ktorými dokáže riešiť akýkoľvek problém, ktorý sa v súvislosti s utečencami vyskytne.“

O problémoch Košíc sa Mikulec vraj dozvedel až z médií

Mikulec zároveň upozorňuje na ďalšie aspekty spolupráce medzi mestami, obcami a štátom. Konkrétne v košickom prípade sa vraj o problémoch mesta dozvedelo ministerstvo až z médií, po Polačekovom tlačovom brífingu.

Na snímke uprostred primátor Košíc Jaroslav Polaček počas brífingu pred železničnou stanicou v Košiciach 8. marca 2022 k rapídne sa zvyšujúcemu počtu vojnových utečencov mieriacich do mesta Košice. – Foto: tasr

„Najabsurdnejšie na celom tomto teátre však je, že ZMOS a dokonca aj ten “zlý štát, ktorý sa o nikoho nestará” sa prvýkrát dozvedá o akýchkoľvek problémoch mesta až z médií, nehovoriac o panike, ktorú už medzi obyvateľmi rozosial,“ uzavrel Mikulec.

Mimochodom, minister svoj status začal myšlienkou, ktorá sa dá v istom kontexte chápať ako poníženie šéfa košického magistrátu. Polačeka totiž šéf silového rezortu vlastne nepriamo označil za neschopného – minimálne v oblasti komunikácie: „Nemému dieťaťu ani štát nerozumie“

Zdroj: fb/romanmikulec13

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
 2. Zľava Eduard Heger a Roman Mikulec počas tlačovky v Sobranciach.
 3. Jaromír Jágr
 4. utečenci z Ukrajiny, z afrických krajín a krajín Blízkeho východu na košickej železničnej stanici.
 5. Igor Matovič
 6. Krajniak to vidí jasne
 7. hranice ukrajina
 8. Bez rodičov alebo dospelého sprievodu je v Česku aktuálne 30.000 ukrajinských detí a mladistvých.
 9. Na snímke ponuka na odvoz do Prahy z hraničného priechodu Vyšné Nemecké pre utečencov z Ukrajiny na jednom z áut zaparkovanom neďaleko štátnej hranice.
 10. Na kombosnímke zľava matka Júlia, vedľa Roman Mikulec s jej synom.
 11. Jeden z utečencov, ktorého vyjadrenie zverejnila slovenská polícia.
 12. hranice ukrajina

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Košice bijú na poplach, varujú pred humanitárnou katastrofou! Mikulec si z primátora uťahuje

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: