eReport.sk
Kde inde môže nelegitímna vláda vládnuť?
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zdroj: tasr

Existuje jediné riešenie! Čaputová reaguje na reálnu hrozbu kolapsu zdravotníctva

Prezidentka SR Zuzana Čaputová apeluje na dohodu medzi lekárskymi odborármi a vládou. Už čoskoro totiž môže nastať situácia, kedy v Slovenskej republike bude výrazne obmedzená zdravotná starostlivosť o pacientov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rezort zdravotníctva zverejnil kategorizáciu
  2. Snímka z protestného zhromaždenia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) - Zachráňme zdravotníctvo na Námestí Slobody v Bratislave 17. novembra 2022.
  3. Šéf Smeru Robert Fico na snímke z videa.
  4. Jana Bittó Cigániková a Richard Sulík počas tlačovky SaS.

Čaputová sa k horúcej a mimoriadne závažnej téme príliš nerozpisovala. Nepostavila sa ani na stranu lekárskych odborov, ani na stranu vlády Eduarda Hegera (OĽANO). Jej vyhlásenie tvoria štyri krátke vety

„Je najvyšší čas na dohodu. Lekárske odbory a vláda sa dostali do bodu, keď existuje jediné riešenie, a to dohodnúť sa. Dohodnúť sa znamená poskytovať zdravotnú starostlivosť a zachraňovať pacientov. Nič dôležitejšie nie je,“ uviedla na sociálnej sieti.

Zdroj: fb/zcaputova

Opozičná strana SaS vyzýva vládu na návrat k systémovým riešeniam v otázke platov lekárov. Zároveň vyzýva Lekárske odborové združenie (LOZ), aby ustúpilo zo svojich požiadaviek a pôvodnú finančnú ponuku vlády prijalo. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol predseda strany Richard Sulík.

Visolajský vyhlásil, že Heger sa správa hanebne

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) vyzýva vládu a LOZ na dohodu tak, aby nedošlo k vyhláseniu núdzového stavu a ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Informoval o tom prezident komory František Majerský.

Žiadosť premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) o pomoc pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti na Slovensku od krajín V4 vnímajú lekárski odborári ako hanebné správanie. Vyhlásil to šéf LOZ Peter Visolajský.

Matovičov stabilizačný príspevok situácii nepomohol

Asociácia na ochranu pacientov (AOPP) verí, že vláda aj lekárski odborári napokon pristúpia ku kompromisom a dospejú k dohode. Povedala to jej prezidentka Mária Lévyová v rámci aktuálnej šiestej celoslovenskej pacientskej konferencie.

K lekárom, ktorí vypovedali decembrové služby v slovenských nemocniciach, sa pridali ďalší. Mali tak urobiť v reakcii na zámer ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) zaviesť stabilizačný príspevok. V piatok o tom informoval Peter Visolajský.

Lekárski odborári odmietli mediáciu, nie mediátora

Zástupcovia Slovenskej lekárskej komory (SLK) by mohli mediovať rokovania vlády a lekárskych odborárov. Na piatkovom stretnutí na ministerstve zdravotníctva to ponúkli premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO), ktorý to privítal. Vyplýva to z vyjadrenia jeho hovorkyne Ľubice Janíkovej.

Lekárski odborári odmietli mediáciu od Slovenskej lekárskej komory (SLK) na rokovaniach s vládou. Samotnú ponuku na mediátora neodmietajú, spresnil Visolajský.

Na Úrade vlády SR sa má opäť rokovať

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) poslal riaditeľom nemocníc list,  v ktorom im odporúča zvážiť všetky potrebné kroky na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti od 1. decembra. Na zabezpečenie lôžok ich žiada o preplánovanie pacientov objednaných na plánovanú zdravotnú starostlivosť. List má TASR k dispozícii.

Lekárski odborári budú v sobotu (26. 11.) od 14.00 h rokovať s vládou. Potvrdil to ich šéf Peter Visolajský. Stretnutie by sa malo uskutočniť na Úrade vlády SR.

Ozvali sa aj zástupcovia lekárov z Prahy

Ministerstvo zdravotníctva sa zatiaľ na rezort obrany neobrátilo s požiadavkou možnej výpomoci zahraničných vojenských lekárov pre hromadné výpovede v nemocniciach. Potvrdila to hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ešte vo štvrtok na rokovania medzi lekárskymi odborármi a vládou reagovali aj české lekárske odbory. Vo svojom otvorenom liste okrem iného uviedli, že sú zdesené z aktuálneho vývoja udalostí v SR, pričom kritizovali žiadosť premiéra Hegera, ktorý sa obrátil so žiadosťou o pomoc na lídrov V4.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Existuje jediné riešenie! Čaputová reaguje na reálnu hrozbu kolapsu zdravotníctva

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti