tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárene pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny.
Ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárne pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny. Foto: tasr/ap

G7 vyzýva Moskvu: Okamžite vráťte Záporožskú elektráreň Kyjevu

Šéfovia diplomacií krajín zoskupenia G7 v stredu odsúdili ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvali Moskvu, aby Kyjevu okamžite odovzdala plnú kontrolu nad týmto zariadením. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Ukrajinský personál Záporožskej elektrárne „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo nátlaku,“ uviedli ministri vo vyhlásení. „Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región,“ dodali.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Dmitrij Medvedev na snímke z videa.
  2. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí v Kyjeve 11. apríla 2022.
  3. Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.

Záporožská atómová elektráreň je najväčšou elektrárňou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily ju obsadili ešte v marci. V uplynulých dňoch ostreľovanie poškodilo niektoré objekty elektrárne a jeden z reaktorov musel byť vypnutý.

Pravda sa nedá overiť

Rusko a Ukrajina sa navzájom obviňujú z poškodenia elektrárne. Mieru zavinenia jednej alebo druhej strany sa doteraz nepodarilo nezávisle overiť, pripomína APF. Incidenty v elektrárni má na základe iniciatívy Ruska vo štvrtok riešiť aj Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov. Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok označil ostreľovanie elektrárne za „samovražedné“ a požiadal o medzinárodný prístup k zariadeniu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

G7 vyzýva Moskvu: Okamžite vráťte Záporožskú elektráreň Kyjevu

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku