eReport.sk
TTSK

Fotografická tvorba Alfonsa Muchu v Piešťanoch


Alfons Mucha bol český maliar a grafik. Bol výraznou a veľmi významnou osobnosťou európskej secesie. Jeho diela majú špecifický rukopis a obdivujú ich ľudia po celom svete. Jeho fotografický talent môžete obdivovať v Piešťanoch.  

Úspešná výstava

Nadácia Mucha pripravila na rok 2024 šesťdielnu výstavu s názvom Mucha a fotografia: Osobná vízia, ktorá je treťou časťou projektu Muchova cesta.  Piešťanské kúpele sa v roku 2023 stali prvým miestom mimo územia Českej republiky, ktoré sa pripojilo k projektu Muchova cesta. Práve v Piešťanoch trávil Mucha rád svoj voľný čas. Prvá výstava mala obrovský úspech, videlo ju 30-tisíc ľudí. „K projektu Muchova cesta sme sa vlani pripojili v záujme ďalšieho rozvoja obľúbenej destinácie. Návštevnosť minuloročnej výstavy ukázala, že to bol správny krok. Verím, že diela Alfonsa Muchu aj tentoraz na Kúpeľný ostrov prilákajú milovníkov umenia a historických zaujímavostí. Tie budú súčasťou výstavy vďaka spolupráci župného Balneologického múzea Imricha Wintera s Nadáciou Mucha,“ hovorí trnavský župan Jozef Viskupič. Slovenská časť výstavy bola otvorená 11. mája slávnostnou vernisážou na Kúpeľnom ostrove. Jeho diela môžu milovníci umenia obdivovať do 31. októbra 2024.

Výnimočné diela

Celá šesťdielna výstava pozostáva z približne 120 fotografických diel Alfonsa Muchu, z ikonických plagátov, kresieb, štúdií, osobných predmetov, sôch a obrazov z rodinnej zbierky. „Už predchádzajúca séria výstav Nadčasový Mucha: Prepojenie sveta (2022) a Alfons Mucha: Kvetinové svety (2023) ukázala, že Mucha bol popredným predstaviteľom secesie, známym najmä vďaka svojim plagátom a širokej škále dekoratívnych diel, ktoré vytvoril v Paríži koncom 19. storočia. Menej známe je však to, že Mucha sa začal venovať fotografovaniu dávno predtým, ako sa preslávil vo francúzskom hlavnom meste, a táto vášeň ho sprevádzala aj v záverečnej fáze jeho umeleckej kariéry v 30. rokoch 20. storočia,“ hovorí Tomoko Sato, kurátorka výstavy.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fotografická tvorba Alfonsa Muchu v Piešťanoch

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre