eReport.sk
Marec 1999: Pred budovou amerického veľvyslanectva v Belehrade srbskí demonštranti počas protestu zničili zástavu USA.
Marec 1999: Pred budovou amerického veľvyslanectva v Belehrade srbskí demonštranti počas protestu zničili zástavu USA. Foto: tasr

FOTO V Moskve otvorili výstavu o NATO: Začína bombardovaním Hirošimy a Nagasaki Američanmi!

Moskovské Múzeum modernej ruskej histórie otvorilo začiatkom apríla výstavu s názvom „NATO. Kronika krutosti“, ktorá návštevníkom ukazuje, ako aktivita Severoatlantickej aliancie (NATO) a jej spolupráca s Ukrajinou údajne viedli až k invázii na Ukrajinu. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na vyjadrenia zamestnancov múzea.

Výstava je venovaná dejinám NATO a začína bombardovaním japonských miest Hirošimy a Nagasaki Spojenými štátmi v roku 1945, napriek tomu, že NATO bolo založené až o štyri roky neskôr. Vymenúva tiež bombardovania Juhoslávie v roku 1999, vojny v Iraku, Vietname a Afganistane a takisto vzťah NATO s Ukrajinou, ktorý podľa múzea „viedol až k terajšiemu konfliktu“.

NATO vraždí – vláda mu slúži! Keď ti fajčí Monika, nemusí ti celý svet! Pán Schröder, Srbi majú svoj vlastný kríž, váš hákový nepotrebujú!

Stálo na transparentoch protestujúcich pred ambasádou USA v Bratislave v marci 1999.

Mimochodom, v súvislosti s bombardovaním Juhoslávie Američanmi sa v závere marca roku 1999 konali protesty aj pred americkou ambasádou v Bratislave.

„NATO vraždí – vláda mu slúži! Keď ti fajčí Monika, nemusí ti celý svet! Pán Schröder, Srbi majú svoj vlastný kríž, váš hákový nepotrebujú!“ aj toto stálo toho času na transparentoch demonštrantov v metropole Slovenska, ktorí útok NATO v Juhosláviu odsúdili.

A reagovala aj časť našej politickej reprezentácie. Napríklad predstavitelia SNS na čele s vtedajšou prvou podpredsedníčkou Annou Malíkovou (dnes Belousovovou – pozn. red. ) sa 25.marca 1999 na americkej ambasáde v Bratislave pokúsili odovzdať vtedajšiemu veľvyslancovi USA v SR Ralphovi Johnsovi protestné stanovisko proti vojenskému útoku NATO v Juhoslávii. Ako informovala TASR, americký veľvyslanec národniarov napriek ich predchádzajúcemu oficiálnemu ohláseniu neprijal.

V galérii pripájame dobové fotografie z bratislavského historického centra, ktoré žilo spomínaným protestom.

FOTO Protest občanov pred americkou ambasádou v Bratislave v marci 1999

GALÉRIA – Foto: tasr

Ale vráťme sa k výstave v Moskve. Medzi exponáty patria maľby ranených detí a plačúcich žien, fotografie protestov proti NATO, ktoré sa konali v Európe, protitankový raketomet britskej výroby, ktorý údajne použili ukrajinské jednotky, či mapy ukazujúce to, kam až na územie Ruska dokážu doletieť rakety NATO, ako uviedol hlavný historik múzea Fjodor Kokin.

Názory návštevníkov múzea sa rôznia

Výstavu navštívilo doposiaľ 14.000 ľudí, pričom je obzvlášť populárna pred blížiacim sa 9. májom, kedy Rusi oslavujú Deň víťazstva. Vstupné je zadarmo, čo podľa AFP v Moskve nie je bežné.

Názory návštevníkov múzea sa rôznia. Niektorí si ju pochvaľujú, no podľa učiteľky biológie Alexandry, ktorá nechcela zverejniť svoje priezvisko, je výstava „fušerskou robotou a jej návšteva stratou času“.

Kremeľ považuje NATO za existenčnú hrozbu

V knihe návštev, kde podľa múzea môžu ľudia otvorene vyjadriť svoj názor, návštevníci výstavu označujú ako „otrasnú propagandu v sovietskom štýle“ a žiadajú mier na Ukrajine.

Podľa AFP Kremeľ považuje NATO za existenčnú hrozbu, pričom ruský prezident Vladimir Putin obviňuje Spojené štáty, že používajú Ukrajinu ako nástroj na zatiahnutie Ruska do konfliktu. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Kremeľ rovnako zakázal alebo pozastavil činnosť nezávislých spravodajských služieb, pričom ruské štátne médiá v zvýšenej miere vysielajú protizápadnú a protiukrajinskú propagandu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Z Pekingu prichádza ostrá kritika Bidena
  2. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) počas spomienkového podujatia k 77. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny v Európe v Múzeu SNP v Banskej Bystrici 7. mája 2022.
  3. Nick Ut s fotografiou, ktorá ho preslávila.
  4. Stáli ho funkciu!
  5. Na snímke 35-ročná Anna Ševčenková zachraňuje veci zo svojho domu zničeného bombardovaním v ukrajinskom meste Irpiň 3. mája 2022.
  6. Premiér Heger a prezidentka Čaputová si s pápežom rozumeli. Aktuálne sa však jeho vyjadreniam komentovať nechcú.
  7. Na ilustračnej snímke časti rakety po ostreľovaní v Kramatorsku.
  8. Na kombosnímke zľava Richard Mills a Vasilij Nebenzia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO V Moskve otvorili výstavu o NATO: Začína bombardovaním Hirošimy a Nagasaki Američanmi!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre