eReport.sk
Nick Ut s fotografiou, ktorá ho preslávila.
Na archívnej snímke Nick Ut s fotografiou, ktorá ho preslávila. Zdroj: wikipedia.org

Fotograf na dôchodku pripomenul pápežovi Vietnam. Daroval mu kópiu slávnej fotky


Fotoreportér agentúry Associated Press (AP) na dôchodku Nick Ut daroval v stredu pápežovi Františkovi kópiu svojej slávnej fotografie vietnamského dievčatka zasiahnutého napalmom, za ktorú dostal Pulitzerovu cenu. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Nahé popálené dievčatko na fotografii urobenej 8. júna 1972 má deväť rokov a uteká spolu s ďalšími deťmi z horiacej vietnamskej dediny, ktorá sa stala terčom útoku napalmom.

Pápež si vraj na fotografiu hneď spomenul

Ut a Kim Phuc Phan Thi z ikonickej snímky sa s Františkom stretli na konci generálnej audiencie na vatikánskom Námestí svätého Petra. Kim Phuc, ktorá neskôr emigrovala do Kanady a založila si tam rodinu, sa s bývalým kardinálom Jorgem Mariom Bergogliom zoznámila pred niekoľkými rokmi v jeho rodnom meste Buenos Aires v Argentíne, kam cestovala v rámci svojej práce ako veľvyslankyňa dobrej vôle UNESCO.

„Pozrel sa na snímku a hneď si na ňu spomenul,“ povedal Ut pre agentúru AP krátko po stretnutí. Phuc uviedla, že si nebola istá, či si ju bude pápež pamätať vzhľadom na stovky ľudí, ktorých denne stretáva.

Otvorili výstavu Utových fotografií v Miláne

„Ale pamätal si veľmi dobre. Povedal: ’Pamätám si ťa, poznám ťa. Pamätáš si, že sme sa stretli v Buenos Aires?’ a ja som odpovedala: ’Áno, pamätám sa’. Povedala som mu, že nech ho Boh požehná za všetko, čo urobil pre mier,“ sprostredkovala stretnutie Phuc.

Obaja pricestovali do Talianska, aby otvorili výstavu Utových fotografií v Miláne pred výročím slávnej čiernobielej fotografie, ktorá sa stala symbolom vietnamskej vojny. Ut mal iba 21 rokov, keď fotografiu vo Vietname zhotovil. Následne fotoaparát odložil a malú Kim Phuc odviezol do nemocnice, kde jej lekári zachránili život.

Fotoreportér agentúry Associated Press (AP) na dôchodku Nick Ut drží fotku vietnamského dievčatka zasiahnutého napalmom, za ktorú dostal Pulitzerovu cenu pred stretnutím s pápežom Františkom počas generálnej audiencie na Námestí sv. Petra vo Vatikáne v stredu 11. mája 2022. – Foto: tasr/ap

30. apríla 1969 dosiahol počet amerických vojakov vo Vietname svoj vrchol, nachádzalo sa tam 543 000 vojakov. Vo Vietname sa nachádzala väčšina amerických ozbrojených síl.

Neskôr sa stal fotografom agentúry AP v americkom Los Angeles, na dôchodok odišiel v roku 2017. Phuc pri spomienke na hrôzu toho dňa povedala, že pred 50 rokmi bola svetu známa len ako obeť vojny. „Ale práve teraz, o 50 rokov neskôr, už nie som obeťou vojny. Som matka, stará mama a preživšia volajúca po mieri,“ dodala.

Bola to americká vojna

Pripomíname, že vojna vo Vietname bol ozbrojený konflikt známy ako Americká vojna. Intervencia USA vo Vietname znamenala vlastne len poslednú eskaláciu tridsaťročného ozbrojeného konfliktu, ktorý sa začal v rokoch 1945 až 1946 odporom vietnamských povstalcov (ktorí cez druhú svetovú vojnu bojovali proti Japoncom) a neskôr proti zotrvaniu resp. návratu francúzskej koloniálnej nadvlády. Preto sa často udávajú aj iné dátumy začiatku Vietnamskej vojny, najčastejšie rok 1957 či 1954.

Zápalná látka napalm bola od roku 1944 bežne používaná americkým letectvom pri podpore pozemných jednotiek, a to v Európe, ako aj v Pacifiku. Najznámejšie je použitie napalmu vo vietnamskej vojne v rokoch 1964-1975. Táto vysoko zápalná látka zmenila svet v skutočné horiace peklo.

Český magazín Dotyk.

30. apríla 1969 dosiahol počet amerických vojakov vo Vietname svoj vrchol, nachádzalo sa tam 543 000 vojakov. Vo Vietname sa nachádzala väčšina amerických ozbrojených síl. Americká strana priznáva, že počas vojny stratila 58 202 vojakov (asi 8000 padlých tvorili letci). Toto číslo zahŕňa aj 2400 nezvestných. 300 000 vojakov bolo ranených, 153 000 z nich ťažko. 10 000 Američanov muselo podstúpiť amputáciu končatiny. V porovnaní s druhou svetovou vojnou vzrástol počet ranených, ktorí prežili, o 300 %. Zhruba 20 % amerických strát (čiže asi 10 000 padlých) bolo spôsobených vlastnou paľbou. Informuje o tom otvorená internetová encyklopédia Wikipédia. Samozrejme, ako je to podľa mnohých prameňov známe, o život prišli mnohí civilisti, pričom dievča na fotografii malo zjavne veľké šťastie, že útok napalmom vôbec prežilo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Marec 1999: Pred budovou amerického veľvyslanectva v Belehrade srbskí demonštranti počas protestu zničili zástavu USA.
  2. poslanec NRSR Robert Fico
  3. Pápež František na invalidnom vozíku.
  4. Pápež František
  5. Zomrel známy slovenský umelec
  6. Bývalý americký minister zahraničných vecí Colin Powell.

Zápalná látka napalm bola od roku 1944 bežne používaná americkým letectvom pri podpore pozemných jednotiek, a to v Európe, ako aj v Pacifiku. Najznámejšie je použitie napalmu vo vietnamskej vojne v rokoch 1964-1975. Táto vysoko zápalná látka zmenila svet v skutočné horiace peklo,“ informoval v roku 2021 český portál dotyky.cz v článku s titulkom: Napalmový dážď, najstrašnejšia zbraň vietnamskej vojny vyvolala ohnivé peklo.

Zdroj: tasr/dotyk.cz/wikipedia

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fotograf na dôchodku pripomenul pápežovi Vietnam. Daroval mu kópiu slávnej fotky

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: