eReport.sk
Americký prezident Joe Biden hovorí o vojne na Ukrajine v Bielom dome.
Americký prezident Joe Biden hovorí o vojne na Ukrajine v Bielom dome. Foto: tasr/ap

Biden posiela Kyjevu ďalšiu vojenskú pomoc: Čo bude obsahovať zásielka zbraní za 150 miliónov?

Americký prezident Joe Biden v piatok oznámil, že USA poskytnú Ukrajine na obranu proti ruskej invázii ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 150 miliónov dolárov. TASR informáciu prevzala od agentúry AFP.

„Oznamujem nový balík vojenskej pomoci, ktorým  dodáme Ukrajine ďalšiu delostreleckú muníciu, radary a inú výzbroj,“ povedal Biden. Zároveň varoval, že financie sa rýchlo míňajú a apeloval na Kongres, aby povolil viac.

Biden tlačí na Kongres, aby schválil veľký balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 33 miliárd dolárov, ktorý by zahŕňal vojenskú pomoc vo výške 20 miliárd dolárov a trval päť mesiacov.

Nová zásielka zbraní má obsahovať 25.000 kusov delostreleckej munície, delostrelecké radary používané na detekciu zdroja nepriateľskej paľby, elektronické rušičky a náhradné diely. Delostrelecká munícia je zjavne určená pre nedávno dodané americké húfnice.

Bidenova administratíva doteraz poslala Ukrajine zbrane v hodnote viac ako 3,4 miliardy dolárov, od ťažkého delostrelectva až po protilietadlové rakety Stinger odpaľované z ramena a drony.

Biden tlačí na Kongres, aby schválil veľký balík pomoci pre Ukrajinu v hodnote 33 miliárd dolárov, ktorý by zahŕňal vojenskú pomoc vo výške 20 miliárd dolárov a trval päť mesiacov. Biden a zvyšok lídrov krajín G7 sa v nedeľu prostredníctvom videokonferencie stretnú s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, aby prediskutovali podporu Západu krajine v jej boji proti ruskej invázii. 

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jill Bidenová počas návštevy na americkom veľvyslanectve v Bukurešti 7. mája 2022.
  2. Prvá dáma USA Jill Bidenová máva po prílete na letisku M. R. Štefánika v sobotu 7. mája 2022 v Bratislave.
  3. Marec 1999: Pred budovou amerického veľvyslanectva v Belehrade srbskí demonštranti počas protestu zničili zástavu USA.
  4. Jill Bidenová po prílete do Bratislavy, víta ju Ivan Korčok.
  5. Premiér Heger a prezidentka Čaputová si s pápežom rozumeli. Aktuálne sa však jeho vyjadreniam komentovať nechcú.
  6. Členovia ukrajinskej delegácie, námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Mykola Tochyckyj (vľavo), ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov (druhý zľava), šéf ukrajinského parlamentného klubu vládnucej strany Sluha ľudu Davyd Arachamija (tretí zľava) , poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak (štvrtý zľava), členovia ruskej delegácie - ruský veľvyslanec v Bielorusku Boris Gryzlov (piaty sprava), poslanec ruskej štátnej Dumy Leonid Sluckij (štvrtý sprava), hlavný vyjednávač a poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Vladimir Medinskij (tretí sprava), námestník ruského ministra obrany Alexander Fomin (druhý sprava) a námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko počas rusko-ukrajinských mierových rozhovorov na bieloruskej strane Bielovežského pralesa - národného parku ležiaceho pri poľsko-bieloruských hraniciach 7. marca 2022.
  7. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí v Kyjeve 11. apríla 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden posiela Kyjevu ďalšiu vojenskú pomoc: Čo bude obsahovať zásielka zbraní za 150 miliónov?

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti