eReport.sk
Foto: Dron Awards

FOTO: Surfer vo vlnách aj erupcia sopky. To sú víťazné fotografie Dron Awards 2021

Takmer štrnásťtisíc fotografií od fotografov z viac než stovky krajín sveta sa zúčastnilo medzinárodnej súťaže Drone Awards 2021. Súťaž, do ktorej môžu záujemcovia posielať svoje fotografie a videá urobené zo vzduchu pomocou dronu, je súčasťou medzinárodného festivalu vizuálnych umení Siena Awards.

Celkovým víťazom sa stal obrázok nórskeho autora Terjeho Kolaasea, ktorý zachytil kŕdeľ husí krátkozobých letiacich do svojich hniezdisk na Špicbergoch. „Husi majú tendenciu používať rovnaké trasy, takže keď na ne s dronom vo vzduchu čakáte, je možné spraviť fotografiu, ako je táto,“ vysvetlil autor.

Foto: Terje Kolaase, Drone Awards 2021

Medzi snímky zachytávajúce mestskú architektúru porotcov najviac zaujala fotka zobrazujúca 500 rokov starý kláštor s elektrárňou v pozadí. Fotka bola vytvorená v Moskve ruským fotografom Sergeiom Poletaevom.

Foto: Sergei Poletaev, Drone Awards 2021

V kategórii nazvanej Divoká príroda prvú priečku obsadil obrázok autora Qasima Al Farsia. Na ománskom pobreží zachytil korytnačku, ktorá sa vracia do mora po tom, čo na pláži do hniezda nakládla vajíčka.

Foto: Qasim Al Farsi, Drone Awards 2021

Zlato na konci dúhy. Tak sa volá snímka, ktorá vyhrala kategóriu športu. Je od autora Phila de Glanvilla z Austrálie a je na ňom zachytený surfer Ollie Henry.

Foto: Phil de Glanville, Drone Awards 2021

Medzi fotkami zobrazujúcimi ľudí porotcovia ocenili fotku rybára od vietnamského autora Trung Pham Huye. „Rybár začína svoj rybársky deň v mandragorovom lese v lagúne Tam Giang v provincii Hue. Mandragory v zimnom období stratia všetky listy a zbelejú,“ popísal výjav fotograf.

Foto: Trung Pham Huy, Drone Awards 2021

Kategóriu fotografií zachytávajúcich prírodnú scenériu a krajinu vyhral Američan Martin Sanchez so svojim obrázkom erupcie sopky na Islande.

Foto: Martin Sanchez, Drone Awards 2021

Jednu z ďalších kategórií nazvanou Abstrakcia tvorí fotografia zobrazujúca výjavy, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú ako žiadne konkrétne objekty. Prvú priečku medzi týmito snímkami obsadil obrázok nazvaný Otrávená rieka od Rumuna Gheorghea Popa. Ide o detailný záber jednej z malých riek otrávenej jedom.

Foto: Gheorghe Popa. Drone Awards 2021

Foto: Gheorghe Popa, Drone Awards 2021

Ďalšou neobvyklou skupinou sú v súťaži fotografie zachytávajúce ľudí či aktivity súvisiace s obradmi, svadbami či inými tradičnými oslavami. Porotcov najviac oslovila snímka od talianskeho fotografa Mattea Originale, ktorý zachytil čerstvo zosobášenú dvojicu v talianskom letovisku Marina di Pisa.

Foto: Matteo Original, Drone Awards 2021

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport