eReport.sk
Obhajca Roberta Fica a Roberta Kaliňáka David Lindtner odpovedá na otázky novinárov.
Obhajca Roberta Fica a Roberta Kaliňáka David Lindtner odpovedá na otázky novinárov. Foto: tasr

Ficov a Kaliňákov advokát Lindtner: Väzba sa stala prostriedkom psychického mučenia, dôsledkom je aj smrť

Známy advokát a bývalý sudca David Lindtner, ktorý je mimo iného známy zastupovaním opozičných politikov Roberta Fica a Roberta Kaliňáka v politicky citlivých kauzách si myslí, že kolúzna väzba v takej forme, v akej ju dnes využívajú orgány činné v trestnom konaní, je prostriedkom mučenia. Jediným rozdielom medzi mučením v minulosti a mučením dnes má byť to, že väzba je jeho humánnejší spôsob. Ak by sa takéto tvrdenia ukázali ako relevantné, jednalo by sa s najväčšou pravdepodobnosťou o porušovanie princípov demokracie zo strany OČTK, teda aj zo strany polície, či prokurátorov.

„Nemožno ostať ľahostajný ku zneužívaniu inštitútu väzby ako prostriedku sankcie a uľahčenia trestného konania donútením väznenej osoby ku priznaniu.V súčasnosti sa spoločnosť čoraz častejšie konfrontuje s tým, že väzba sa opäť stáva „humánnym“ prostriedkom psychického mučeni a zameraným na zlomenie ľudského ducha a duševné týranie väznenej osoby,“ uviedol Lindtner v texte pre Právne listy.

Spomenul aj tragické úmrtia

Ako už s istotou všetci vieme, úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského nie je jediným, ktoré sa v posledných mesiacoch až rokoch vo väzbe udialo. Vo väzbe zomrel napríklad aj advokát Krivočenko, ktorému podľa dostupných informácií nie že nebola možnosť, ale nebola ochota nájsť pľúcnu ventiláciu počas toho, ako trpel ochorením covid-19.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slováci o hlade?
  2. Novinári sa nemôžu čudovať
  3. Spravodlivá bojovníčka
  4. Kauza Kuciak pokračovala na súde ďalšími výpoveďami
  5. Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  6. Uprostred Robert Fico, vľavo Richard Takáč, vpravo Erik Kaliňák.
  7. Advokát Marek Para po prepustení z väzby na ŠTS v Pezinku 24. apríla 2022.

„Ako je zrejmé z tragických úmrtí niektorých väzobne stíhaných osôb v ostatnom období, dôsledky tohto nebezpečného trendu nenechali na seba dlho čakať,“ uviedol advokát s povzbudením pre ľudí, ktorí sú podľa neho na Slovensku počas vlády OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí kriminalizovaní a väznení nespravodlivo: „Človeku vo väzení možno vziať všetko okrem jedného: okrem najvyššej ľudskej slobody, ktorá mu dovoľuje zaujať k daným pomerom adekvátny postoj.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ficov a Kaliňákov advokát Lindtner: Väzba sa stala prostriedkom psychického mučenia, dôsledkom je aj smrť

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre