eReport.sk
František Šebej. Foto: tasr

Expolitik Šebej kritizuje politické elity Západu aj poslanca OĽANO: Ukrajina je neporaziteľná!

Bývalý predseda parlamentného zahraničného výboru a expolitik František Šebej (vtedy Most-Híd) si myslí, že Ukrajina je momentálne pre Rusko neporaziteľná. Rusko vraj prestáva mať financie na financovanie svojej armády. O politikoch, ktorí na Slovensku kritizujú zlú energetickú politiku ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) tvrdí, že sú užitočnými idiotmi ruského prezidenta Vladimira Putina. Myslí tým hlavne opozíciu a niektorých poslancov OĽANO vrátane Györgya Gyimesiho.

„Jediný, kto eskaluje tú vojnu až za hranice predstaviteľného, sú Rusi. Ukrajinci nemôžu vojnu eskalovať, ona je eskalovaná. Dodávky zbraní umožnia Ukrajincom iba prežiť, nie eskalovať vojnu. Snaha neeskalovať je absolútne nezmyselný a veľmi nepoctivý technický termín, ktorý zatiaľ vždy v histórii viedol k zlým koncom,“ povedal Šebej v rozhovore pre portál aktuality.sk.

Putina prirovnáva k Hitlerovi, Zelenského k Churchillovi

Pokiaľ nejakú osobu v dnešnej dobe prirovnávate k Adolfovi Hitlerovi, mali by ste mať na to adekvátne dôvody. Šebej si myslí, že v prípade Vladimíra Putina takéto dôvody existujú aj napriek tomu, že veľká časť slovenskej spoločnosti si myslí presný opak: „Fašistická podstata politického režimu, ktorý vytvoril Vladimir Putin v Rusku, je veľmi príbuzná všetkými možnými znakmi. Nielen tým, že je to totalitný režim a že je to vláda jednej strany. Je to režim, ktorý je v podstate postavený na úplne falošnej, lživej mytológii o veľkosti vlastného národa, o posvätnosti – celé je to postavené na niečom veľmi príbuznom s árijskými mýtmi Adolfa Hitlera.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na druhej strane podľa neho je porovnateľný s azda najznámejším a najlegendárnejším britským premiérom histórie – Winstonom Churchillom. „Je tam ešte jedna ďalšia paralela. Dajú sa porovnať dve postavy – Winston Churchill v roku 1939 a Volodymyr Zelenskyj vo februári 2022. Keby sa Winston Churchill rozhodol nebojovať, dejiny by boli úplne iné a Nemecko by bolo v úplne inej pozícii,“ konštatuje expolitik.

Je za vojenskú porážku Ruska

Šebej by pri riešení konfliktu pokračoval v dodávaní zbraní Ukrajine, pri čom odsudzuje názor, že by takéto dodávky aj naďalej viedli k eskalácii. Tvrdí dokonca, že konflikt netreba deeskalovať, lebo deeskalácia by mohla znamenať porážku Ukrajiny.

„Západ a demokratický civilizovaný svet by sa mal postaviť k tomu presne tak, ako bol prinútený postaviť sa Hitlerovi, keď sa začala druhá svetová vojna. Zatiaľ vidno v západných politických elitách skôr opačnú tendenciu,“ rozpísal sa.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Degradácia pôdy na Slovensku pokračuje, jej rozsah sa však v porovnaní s minulosťou zmiernil.
  2. Radoslav Štefančík počas slávnostne inaugurácie za dekana Ekonomickej univerzity v Bratislave v marci 2015.
  3. Zľava Richard Raši a Boris Kollár v štúdiu TV Markíza počas relácie Na telo.
  4. ZMOS apeluje na Hamrana so Šimkom
  5. Francúzsky veľvyslanec na Slovensku Pascal Le Deunff.
  6. Toto nie je biznis!
  7. Orbán výrazne zmenil postoj
  8. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

Vojenská porážka Ruska by podľa neho mala byť niečím, čo krajinu vráti do civilizácie: „Riešenie je vrátiť Rusko naspäť do civilizácie a to sa dá urobiť jedine tak, že bude vojensky porazené na Ukrajine.“

Dokáže Ukrajina vyhrať?

Politici a odborníci sú vo vyjadreniach o potenciálnom víťazstve Ukrajiny zatiaľ relatívne zdržanliví. Šebej si však nie len myslí, že Kyjev môže vyhrať. Tvrdí dokonca, že Ukrajina je v tomto momente neporaziteľná: „Ukrajina je neporaziteľná z ruskej strany v danej chvíli, pretože Ukrajinci sa nechcú nechať poraziť, bojujú.“

Kto kritizuje Sulíka za plyn, je vraj Putinov užitočný idiot

Na Slovensku sa počas vojny rozbehla veľmi živá diskusia o nakupovaní a o dodávkach plynu na Slovensku. Aj napriek vojny sú totižto dodávky ruského plynu pre Slovensko stále finančne najvýhodnejšou cestou. Pre to však Šebej z hľadiska argumentácie pochopenie nemá. Ak je Sulík za plyn kritizovaný, tak vraj Putinovými ľuďmi. „Je kritizovaný Putinovými užitočnými idiotmi, Putinovým posluhovačmi. Je milión dôvodov, pre ktoré treba ministra hospodárstva kritizovať, ale tento k nim ale nepatrí,“ tvrdí Šebej.

A „užitoční idioti“ sa vraj nenachádzajú len v opozícii, ale aj vo vláde. Príkladom je podľa Šebeja poslanec OĽANO Gyimesi. „Samozrejme, ale hlavne je Orbánov užitočný idiot – je v zastúpení, pretože hlavný užitočný idiot Putina je Viktor Orbán,“ uzavrel


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Expolitik Šebej kritizuje politické elity Západu aj poslanca OĽANO: Ukrajina je neporaziteľná!

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre