eReport.sk

Exminister Mihál chápe Hegerovu poslušnosť: Musí byť Matovičovi vďačný, že ho dostal do politiky!


Bývalý minister práce z čias vlády expremiérky Ivety Radičovej Jozef Mihál (SaS) si myslí, že nové opatrenia z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) sú problematické z viacerých dôvodov. Nekritizuje fakt, že sa majú zvyšovať príspevky a daňový bonus, ale skôr to, že akým spôsobom bolo prijímané opatrenia. O peniazoch pre rodiny s deťmi tvrdí, že je to akýsi Matovičov pomníček, ktorý chce niečo, na základe čoho si ho po jeho politickom konci budú ľudia pamätať. Mihál podľa svojich slov zároveň chápe, prečo Heger mlčí.

„Musí byť vďačný Igorovi Matovičovi, že ho do politiky dostal. Heger nie je ani trochu podrazák alebo človek, ktorý by neprejavil úctu či vďačnosť človeku, ktorý mu v niečom pomohol. To treba rešpektovať. Môžu naňho ľudia tlačiť, prečo nie je razantnejší voči Igorovi Matovičovi, ale nemá to zmysel,“ povedal v rozhovore pre denník SME Mihál.

Facebookové pripomienkové konanie

Mihálovi sa okrem časti obsahovej stránky nepáči ani proces, akým boli nové úpravy prijaté. Mihál sa domnieva, že pripomienkové konanie prebiehalo maximálne tak na sociálnych sieťach, čo samozrejme nemá žiadnu oporu v zákone.

„Pripomienkové konanie prebiehalo na facebooku. Celý týždeň som do Igora Matoviča búšil svojimi statusmi. Mohlo to mať úspech, v niečom aj malo, ale vo väčšine prípadov, bohužiaľ, nie, pretože si ide svoje,“ hovorí exminister práce.

Účtovníčky vo firmách odkazujú svojim zamestnancom, že im žiadne ročné zúčtovanie, keď budú chcieť daňový bonus na dieťa, robiť nebudú.

Jednou z najčastejších výčitiek je aj to, že príspevky na dieťa a na krúžky sa dostanú aj do rodín, ktoré ich nepotrebujú, no na druhej strane na prázdno by vyšli rodiny, ktoré to potrebujú a to len na základe toho, že nemajú dieťa. Podľa ministerstva práce sa však bohatší od chudobnejších odlíšiť nedajú, čo však skúsený Mihál dementuje. „Je to úplný nezmysel a zjednodušenie. Máme rokmi overený systém pomoci v hmotnej núdzi, čiže štát presne vie, kto a prečo v hmotnej núdzi je. Vieme aj to, kto má príjem pomerne slušný alebo dokonca vysoký, pretože sa robia daňové priznania a ročné zúčtovania. Finančná správa vie o našich každoročných finančných pomeroch veľmi dobre,“ namieta Mihál.

Matovič má svoj svet

O psychickom stave ministra financií Matoviča sa na verejnosti diskutuje pomerne vo veľkom. Opozícia dokonca tvrdí, že sa Matovič chodí liečiť, čo zatiaľ nikto z prostredia vlády neodmietol, ani nevyvrátil. Mihál hovorí, že Matovič žije s nami, no predsa len trošku inde: „Má svoj svet. Trochu mu rozumiem, pretože každý politik chce po sebe niečo zanechať. On po sebe chce zanechať pomníček v podobe krúžkovného, lebo sa bude hovoriť, že to sú Matovičove krúžky. Zanechá po sebe zvýšený daňový bonus, prídavky na deti. Odkazujem mu, že aj pán Andrej Danko (SNS) po sebe nechal napríklad zvýšené paušálne výdavky pre živnostníkov, ktoré naozaj privítali. Ale kto ho potom vo voľbách volil? Dostal tri percentá.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.
  2. Jana Bittó Cigániková zo strany Sloboda a Solidarita.
  3. Ktorý z našich politikov je väčší populista?
  4. Orgány by mali konať!
  5. Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám.
  6. Predseda strany SaS Richard Sulík.
  7. Neoliberálna prezidentka?
  8. Matovič kritizuje Sulíka

Praktická stránka zákona

Mihál sa profesionálne venuje daňovým odvodom už pomerne dlho a je považovaný za jedného z najväčších odborníkov pre túto oblasť. Rozhodol sa teda zhodnotiť aj praktické dopady Matovičových nápadov, ktoré nie sú zrovna potešujúce a to hlavne pre zamestnancov a účtovníkov.

„Účtovníčky vo firmách odkazujú svojim zamestnancom, že im žiadne ročné zúčtovanie, keď budú chcieť daňový bonus na dieťa, robiť nebudú. Ani pri výpočte mesačných preddavkov, nech si to zamestnanci sami podajú cez daňové priznanie, nech im to vyplatí finančná správa. Aj to je riešenie, ale bonus potom dostane rodič až niekedy v máji ďalšieho roka. Mzdové účtovníčky sa zrejme voľky-nevoľky budú musieť naučiť pomerne novú a komplikovanú tému ako nový daňový bonus vypočítať,“ konštatuje Mihál.

Mzdárkam to už lezie na nervy. Igor Matovič hovoril, že nový systém bude jednoduchší, že bude mať 23 slov a šesť čísel. Zmena pri daňovom bonuse je ale v zákone popísaná na štyroch stranách A4.

Šokujúce taktiež je, že v zákone je skrytá časť, podľa ktorého daňový bonus nemusí byť vyplatený vo výške, ktorú Matovič uvádza vo svojich marketingových aktivitách. „Vôbec to nie je o tom, že daňový bonus je 50, 70 alebo 100 eur na jedno dieťa, to by bolo jednoduché. Zároveň treba hneď povedať, čo Igor Matovič nehovorí, že daňový bonus je najviac vo výške dvadsať percent čiastkového základu dane. Netreba vidieť len okrúhle čísla, ale aj druhý rozmer, ktorý má tú istú dôležitosť. Váš daňový bonus nebude 100 eur, ale, povedzme, 34 eur, pretože tak vám vychádza 20 percent čiastkového základu. Mzdárky to budú musieť zvládnuť. Mzdárkam to už lezie na nervy. Igor Matovič hovoril, že nový systém bude jednoduchší, že bude mať 23 slov a šesť čísel. Zmena pri daňovom bonuse je ale v zákone popísaná na štyroch stranách A4. To je hrozne veľa slov a čísel, ktoré musia mzdárky zvládnuť,“ dodal exminister práce.

Redakcia Ereportu sa nemusí stotožňovať s názormi osôb, ktorých stanoviská uverejňuje.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exminister Mihál chápe Hegerovu poslušnosť: Musí byť Matovičovi vďačný, že ho dostal do politiky!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne