Slovenský ústavný právnik, emeritný sudca Ústavného súdu Slovenskej republiky, bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a bývalý člen Súdnej rady Slovenskej republiky Ján Drgonec prináša svoj odborný pohľad na aktuálne dianie. Exkluzívne pre Ereport analyzuje situáciu v súvislosti s obvinením trojnásobného expremiéra Roberta Fica, ktorému hrozí strata poslaneckého mandátu aj väzobné stíhanie zo strany OČTK. Drgonec to svojim textom robí v širšej súvislosti. Poukazuje pritom na situáciu okolo exposlanca NR SR za stranu Most-Híd a tiež kandidáta na ústavného sudcu Petra Kresáka a niektoré jeho doterajšie vyjadrenia. Obsiahlu analýzu, ktorú nám Ján Drgonec poslal v týchto dňoch, vám prinášame v plnom znení, bez redakčných úprav. Redakcia Ereportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.
Poslednej galaparády na obsadenie kresiel sudcov na Ústavnom súde SR sa roku 2019 ako uchádzač zúčastnil aj doc. JUDr. Peter Kresák, CSc. V čase výsluchov záujemcov o funkciu Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR zo show odstúpil. Tretí sektor ho obvinil zo spolupráce so Štátnou bezpečnosťou v ére rozkvitnutého socializmu.
Na snímke kandidát na post ústavného sudcu SR Peter Kresák počas vypočutia Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR v Bratislave vo štvrtok 24. januára 2019. – Foto: tasr
Po odstúpení z hry pred druhým polčasom doc. Kresák v médiách rozširoval, že onedlho predloží dôkazy o svojej nevine. Pokiaľ viem, nikdy dosiaľ nijaké dôkazy nepredložil. Možno by však bolo lepšie, keby tak konečne urobil. Za súčasného stavu sa nedá vylúčiť, že svoju dôkaznú núdzu zastiera ústretovosťou voči vládnucej koaličnej štvormoci v okamihoch, keď jej zateká do ústavnosti.
Povinné očkovanie je povinné. A basta!
Na sklonku minulého roka doc. Kresák presviedčal svojich priaznivcov, že povinné očkovanie proti COVID-19 je v úplnom súlade s Ústavou Slovenskej republiky. „V situácii, v ktorej sa Slovensko v súčanosti nachádza, je povinné očkovanie nielen možné, ale aj potrebné a ústavne konformné,“ znelo vtedy z doc. Kresáka na portáli aktuality.sk.
Ústavný súd 7. októbra 2015 v rozhodnutí I. ÚS 290/2015 uviedol: „Slovenská republika splní svoj záväzok v súlade s Viedenským dohovorom o zmluvnom práve, iba ak zaručí také základné právo na súkromie, ktoré sa nemôže obmedziť zákonom hocikedy, ale ktoré sa môže obmedziť iba ak sa splnia podmienky ustanovené čl. 8 ods. 2 Dohovoru. Preto sa základné právo na súkromie priznáva ústavou podľa podmienok určených dohovorom.“
Z rozhodnutia ústavného súdu 7. októbra 2015 vyplýva povinnosť Slovenskej republiky vysvetľovať právo na ochranu súkromného života vždy tak, aby sa aj na Slovensku dodržali ustanovenia Európskeho dohovoru o ľudských práv určené pre ochranu súkromia. Vo vzťahu k nastoľovaniu rovnováhy medzi obmedzením práva na súkromie a zavedením povinnosti podrobiť sa očkovaniu ide o dodržanie postupu, aký Európsky súd pre ľudské práva roku 2021 identifikoval v spore Vavřečka a ďalší proti Českej republike. Stručne zhrnuté, nijaký seriózny ústavný právnik v súvislosti s článkom 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a v nadväznosti na case-law Európskeho súdu pre ľudské práva by s pokojným svedomím zo seba nevypustil slová, že povinné očkovanie je nielen možné, ale aj potrebné a ústavne konformné.
Nový originál
Uplynuli štyri mesiace. Svitol nový problém závažného ústavnoprávneho významu, stránka aktuality.sk je tu s novým originálom doc. Petra Kresáka, CSc. Spoza mreží sa hlasovať nedá. Myšlienkové posolstvo zhutňuje podtitulok: Ak Fico skončí vo väzbe, vypadne aj z parlamentu.
Otázka čo s Ficom, ak ho vezmú do väzby, predstavuje jeden z najzávažnejších problémov, ktoré nad ústavou vznikli od okamihu vyhlásenia Slovenskej republiky ako nezávislého štátu. Bude úplne pochopiteľné, ak táto otázka nadobudne hlasitosť, ktorú neprehlušia ani výbuchy bômb a delostreleckých granátov na Ukrajine. Otázka však nesmie prehlušiť to, čo sa o nej píše v Ústave SR. Lebo starý bard podsúva odpoveď ako pri povinnom očkovaní. Podstatné musí byť, čo si o téme želá počuť vládna koalícia.
Mandát sa stráca iba podľa ústavy
Obrovský omyl. Popravde, obrovská lož. Obsah ústavy sa nesmie prispôsobovať želaniam a túžbam vládnej koalície.
Podľa článku 81a Ústavy Slovenskej republiky: „Mandát poslanca zaniká
a) uplynutím volebného obdobia,
b) vzdaním sa mandátu,
c) stratou voliteľnosti,
d) rozpustením Národnej rady Slovenskej republiky,
e) vznikom nezlučiteľností podľa čl. 77 ods. 1,
f) dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný
trestný čin alebo ktorým bol poslanec odsúdený za trestný čin, a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody.“
Tieto riadky nepíšem ako habilitačné pojednanie. Iba uvažujem, či doc. Kresák nespracúva verejnú mienku proti Ústave SR. Nevyužívam vylučovaciu metódu na presviedčanie o nepoužiteľnosti čl. 81a ústavy proti Ficovi. Rovno hovorím, že čl. 81a odsek 1, 2, 3, 4 a 5 sa Ficovej väzby netýka.
Pravda, netýka sa jej ani článok 81a odsek 6. To nedovoľuje povedať iné, než to, že vzatím Fica do väzby sa ani zďaleka nespĺňajú podmienky, aby väzobne stíhaný poslanec Róbert Fico prestal byť poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Poslanci sa veľmi často tak nesprávajú, no aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky sú ľudia. „Každý, proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným odsudzujúcim rozsudkom jeho vinu,“ uvádza sa v článku 50 odsek 2 Ústavy SR. Právo na prezumpciu neviny zaniká až okamihom právoplatného odsúdenia súdom.
Šéf opozičnej Smer-SD Robert Fico počas tlačovej konferencie na tému Ak by bol na Slovensku trest smrti, tak nás títo blázni za politickú prácu povešajú, ako v 30. rokoch v nacistickom Nemecku, 20. apríla 2022 v Bratislave. – Foto: tasr
Nie už v okamihu vzniku podozrenia zo spáchania zločinu. Veronika Remišová vniesla do veci množstvo marazmu a hlúposti, keď o podozrivých aj o právoplatne odsúdených unisono roztrusuje, že sú za mrežami. V skutočnosti sú „za mrežami“ až tí, ktorých súd právoplatne odsúdi. Róbert Fico má veľmi ďaleko od toho, aby bol právoplatne odsúdený. Preto neexistuje právny základ, ktorý by koalícii dal to, čo jej na nos vešia doc. Kresák. Róbert Fico vzatím do väzby prišiel o osobnú slobodu. No nestratil mandát iba kvôli tomu, že ho vzali do väzby. Samozrejme, vie to aj doc. Peter Kresák.
Väzba nesvedčí výkonu mandátu, no neruší ho
V rozumnej spoločnosti sa výnimočne, ale predsa, môže udiať, že poslanec zákonodarného zboru sa ocitne na šikmej ploche, odhalia ho, usvedčia ho, aj ho odsúdia. Takého poslanca potom čo najrýchlejšie vyšupnú z parlamentu. Mať v parlamentnom pléne jednotlivca, ktorý vykonáva mandát na diaľku, z väzobnej cely, nie je o nič väčšie terno. No väčšiu hodnotu má prezumcia neviny pre každého. Aj pre poslanca. Je to najlepšia záruka, že poslanci sa nebudú trestne stíhať a obmedzovať na osobnej slobode iba kvôli tomu, aby im zabránili v rečnení v parlamente, na mítingoch s voličmi či v masmédiách. Či dokonca, aby ich nedávali do väzby na pár hodín kvôli úprave parlamentných počtov pri vypätých hlasovaniach, kde sa jednotlivec zvlášť počíta.
Mohlo by vás zaujímať:
Zdroj: Doc. JUDr. Ján Drgonec DrSc.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Exkluzívny komentár emeritného sudcu Jána Drgonca: Splní sa sen? Príde Fico o mandát?