eReport.sk
Veronika Remišová počas prejavu na summite Novej urbánnej agendy.
Veronika Remišová počas prejavu na summite Novej urbánnej agendy. Foto: fb/remisova.veronika

Remišová rečnila v New Yorku: Zatiaľ čo tu sedíme, z miliónov ľudí na Ukrajine sa stávajú bezdomovci

Pre rozvoj miest sú kľúčovými faktormi bezpečnosť, predvídavé a spravodlivé plánovanie a primerané financovanie. Na summite Novej urbánnej agendy (New Urban Agenda – NUA) v americkom New Yorku to vo štvrtok vyhlásila podpredsedníčka slovenskej vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Vicepremiérka v príhovore zároveň vyzvala medzinárodné spoločenstvo na zintenzívnenie tlaku na Ruskú federáciu s cieľom ukončiť agresiu voči Ukrajine. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR).

„Pred šiestimi rokmi sme sa zaviazali, že budeme podporovať dostupné bývanie, spravodlivý rozvoj miest a ľudské podmienky pre všetkých obyvateľov mestských oblastí. No zatiaľ čo tu sedíme, z miliónov ľudí na Ukrajine sa stávajú bezdomovci a ich domy a rezidenčné štvrte sú zrovnávané so zemou,“ povedala v prejave Remišová.

Úlohou Novej urbánnej agendy je podľa slovenskej vicepremiérky aj uznanie potreby rozvoja miest, ktorá bude zohľadňovať bezpečnosť a postavenie ukrajinských žien, dievčat a detí, ktoré sú v súčasnosti nútené nájsť si nový domov v cudzích krajinách vrátane Slovenska.

Vízia prijatá na konferencii OSN pred šiestimi rokmi ponúka riešenia pre udržateľný rozvoj miest a obcí s osobitým dôrazom na rovnosť, inklúziu, klimatické zmeny, inovácie, hospodárstvo či dopravu.

„Mestá, obce a regióny sú stredobodom našich spoločných cieľov a sú kľúčové pre dosiahnutie všetkých troch pilierov rozvoja – ekonomického, sociálneho a environmentálneho,“ uviedla Remišová a oznámila, že Slovensko spolu s Botswanou, Keňou a Grenadou spúšťa novú iniciatívu pod názvom „Skupina priateľov Habitatu OSN, udržateľnej urbanizácie a novej mestskej agendy“. K tejto iniciatíve sa podľa nej plánuje pripojiť viac ako 30 krajín.

Zdroj: fb/remisova.veronika

Nová urbánna agenda OSN je dokument schválený ešte v roku 2016. Vízia prijatá na konferencii OSN pred šiestimi rokmi ponúka riešenia pre udržateľný rozvoj miest a obcí s osobitým dôrazom na rovnosť, inklúziu, klimatické zmeny, inovácie, hospodárstvo či dopravu. Súčasťou tejto vízie je aj cestovná mapa, ktorá pomáha mestám a regiónom docieliť ekologickejší mestský rozvoj. Cieľom štvrtkového podujatia v New Yorku bolo zhodnotiť pokrok v tejto oblasti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ján Drgonec
  2. Andrej Kiska odchádza zo snemu Za ľudí po tom, ako ho 8. augusta 2020 v Trenčianskych Tepliciach nahradila Veronika Remišová.
  3. Emmanuel Macron (vpravo) a Eduard Heger (vľavo) si podávajú ruky v decembri 2021.
  4. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
  5. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Remišová rečnila v New Yorku: Zatiaľ čo tu sedíme, z miliónov ľudí na Ukrajine sa stávajú bezdomovci

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti