eReport.sk
Opičie kiahne. Ilustračné foto. Zdroj: tasr/ap

Môžeme si vydýchnuť: Opičie kiahne sa u pacientky s podozrením nepotvrdili

Nielen Európu, ale v podstate celý svet začínajú strašiť opičie kiahne. Ochorenie nie je síce také nebezpečné ako COVID-19, napriek tomu mnohých vyľakalo.


Opičie kiahne sa u pacientky s podozrením, ktorú hospitalizovali vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, nepotvrdili. Výsledky laboratórneho vyšetrovania vzorky sú negatívne. Na Slovensku sa doposiaľ žiaden prípad nepotvrdil. TASR o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Opičie kiahne sú stigmatizovaným ochorením

Celkovo sa podľa neho vyšetrovalo päť vzoriek s podozrením na toto ochorenie, všetky výsledky boli negatívne. „Hoci klinický obraz alebo osobná anamnéza vo väčšine prípadov nenasvedčovali vysokej pravdepodobnosti potvrdenia diagnózy opičích kiahní, v záujme úplnej istoty sa osobám odobrali vzorky a boli vyšetrené,“ dodal Mikas, ktorý pripomenul, že opičie kiahne sú stigmatizovaným ochorením, preto je dôležité o podozreniach či o potvrdených prípadoch informovať ohľaduplne. „Ak je osoba identifikovateľná a zároveň sa pri informovaní skresľujúco dáva dôraz na prenos ochorenia sexuálnym stykom, poškodzuje sa tým – často už nezvratne – reputácia danej osoby,“ upozornil.

Ľudia budú mať obavy pravdivo informovať o svojich úzkych kontaktoch či podrobne opísať všetky okolnosti, pri ktorých mohlo dôjsť k nákaze.

Ján Mikas, hlavný hygienik SR

Mikas prosí o citlivé informovanie tak, aby sa osoby nedali identifikovať. Zároveň zdôraznil, že opičie kiahne nie sú vyslovene sexuálne prenosným ochorením. Necitlivé informovanie podľa Mikasa marí tiež hygienikom podmienky na epidemiologické vyšetrovanie. „Ľudia budú mať obavy pravdivo informovať o svojich úzkych kontaktoch či podrobne opísať všetky okolnosti, pri ktorých mohlo dôjsť k nákaze,“ skonštatoval. Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Prvýkrát ho u človeka zaznamenali v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo. K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom, obsahujúcim vírus opičích kiahní.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  2. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  3. Hlavný hygienik SR Ján Mikas.
  4. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  5. Na archívnej snímke z 29. apríla 2022 žena s ochranným rúškom na tvári proti šíreniu ochorenia COVID-19 kráča okolo grafitu s podobizňou bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu v Katlehongu východne od Johannesburgu.

Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky, Rakúska či Maďarska, výskyt mimo Afriky bol doposiaľ zriedkavý. Ochranu proti ochoreniu poskytuje očkovanie proti pravým kiahňam. Slovensko plánuje kúpiť 2000 dávok tejto vakcíny, očkovať by sa ňou mali iba úzke kontakty s vysokým rizikom nákazy na ich vlastnú žiadosť a zdravotníci v profesionálnom riziku.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Môžeme si vydýchnuť: Opičie kiahne sa u pacientky s podozrením nepotvrdili

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti