eReport.sk
Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
Pacienta s podozrením na opičie kiahne už máme aj na Slovensku. Foto: tasr/ap

A je to tu zas! EÚ podpíše dohodu o nákupe 110.000 dávok vakcín proti – opičím kiahňam

Je Európska únia skutočne tak nepripravená na rozličné epidémie, alebo len tak vyhadzuje peniaze na nákupy státisícov kusov vakcín? Po COVID-19, kedy sa až neskutočne veľa nakupovali experimentálne vakcíny, sú tu teraz opičie kiahne. Koľko eur sa minie na ne?

Európska únia dnes podpíše zmluvu s nezverejneným výrobcom vakcín o dodávke približne 110.000 dávok očkovacej látky proti opičím kiahňam, ktoré sa začnú distribuovať koncom júna. Oznámila to eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidisová. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Zatiaľ je 900 prípadov, kúpiť sa ale ide 110-tisíc vakcín

Eurokomisárka na okraj stretnutia ministrov zdravotníctva krajín EÚ v Luxemburgu ďalej uviedla, že vakcíny budú zakúpené z fondov eurobloku a doručené do všetkých jeho členských štátov. Európska lieková agentúra (EMA) v júni oznámila, že rokuje s biotechnologickou spoločnosťou Bavarian Nordic, ktorá vyrába vakcíny proti pravým kiahňam, aby použitie svojej očkovacej látky Imvanex rozšírila aj na opičie kiahne.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  2. Testovanie
  3. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  4. SR Hudba Žákovic Open druhý deň ukončenie
  5. Hrozí ďalšia pandémia?

Niektoré štáty EÚ vrátane Nemecka a Španielska si už objednali vakcíny proti opičím kiahňam. V EÚ podľa Kyriakidisovej doteraz zaznamenali 900 prípadov opičích kiahní, sumarizuje Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

A je to tu zas! EÚ podpíše dohodu o nákupe 110.000 dávok vakcín proti – opičím kiahňam

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre