tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
komár malária
Západonílskú horúšku prenáša istý druh komárov. Ilustračná snímka: tasr/ap

Po opičích kiahňach tu máme aj západonílsku horúčku. Ako je to možné?

Na Slovensku zaznamenali prípad ochorenia na západonílsku horúčku. Ide o muža z Bratislavského kraja. Zatiaľ nie je jasné, či ide o domáci prípad alebo bola osoba poštípaná mimo SR. TASR o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Ochorenie sa zistilo u osoby vo vekovej skupine nad 60 rokov. Keďže sa pohybovala medzi Bratislavou a maďarskou obcou Rajka, nie je možné stanoviť, či ide o autochtónny (domáci) prípad alebo bola osoba poštípaná mimo SR,“ priblížil Eliáš. Epidemiologické vyšetrovanie podľa jeho slov naďalej pokračuje.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  2. komár malária
  3. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).

Západonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie, ktorého pôvodcom je vírus z čeľade Flaviviridae. Prvýkrát ho u človeka zaznamenali v roku 1937 v Ugande. Najčastejšie je prenášané komármi, identifikovaný bol aj jeho prenos pri transplantácii orgánov, po transfúzii krvi alebo transplacentárne. Prenos z človeka na človeka podľa ÚVZ reálny nie je. Inkubačný čas je zvyčajne dva až 15 dní, najčastejšie dva až šesť dní. Medzi klinické príznaky ochorenia patrí náhly vzostup teploty, bolesť hlavy, hrdla, pohybového aparátu, zvýšená únava, nechutenstvo, prítomnosť kožnej vyrážky. „V prevažnej väčšine sa horúčka prejaví ako mierne chrípkové ochorenie. Približne 80 percent infekcií u človeka prebieha asymptomaticky,“ doplnil Eliáš.

V súčasnosti neexistuje žiadna špecifická liečba západonílskej horúčky, k dispozícii aktuálne nie je ani účinná vakcína. Prevencia je podľa ÚVZ založená predovšetkým na ochrane pred poštípaním komárom. Eliáš zdôraznil, že v Európe sú zaznamenávané prípady ochorenia na západonílsku horúčku každoročne. „Západonílska horúčka je endemickou zoonózou, ktorá sa priebežne objavuje v západnej, strednej a južnej Európe. Pred ochorením sú počas letnej sezóny v ostatných rokoch vystríhaní najmä návštevníci Talianska a Grécka,“ vysvetlil. Podľa najnovších údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb evidujú k 13. júlu prípady v Grécku a Taliansku.

Ide o druhý prípad, ktorý sa objavil na Slovensku, prvý zaznamenali v septembri 2019. Eliáš nevidí dôvod na vyvolávanie paniky. „Namieste je však primeraná obozretnosť, čo sa týka výskytu príznakov a prevencie, ktorá spočíva v individuálnej ochrane pred poštípaním,“ podotkol. Počas sezóny sa odporúča používať repelent, nosiť vhodný odev s dlhými rukávmi, nohavicami, ponožkami. Odporúčame používať sieťky na oknách a dverách.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Po opičích kiahňach tu máme aj západonílsku horúčku. Ako je to možné?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku