eReport.sk
Neefektívne a zbytočné sankcie?
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom pred ich stretnutím v Teheráne 19. júla 2022. Foto: tasr/ap

Erdogan: Turecko sa dohodlo s Ruskom. Do Afriky dodáme obilniny bezplatne!


Rusko a Turecko dosiahli dohodu o bezplatnom dodávaní obilnín do afrických krajín zápasiacich s nedostatkom potravín. Oznámil to v piatok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan v televíznom vystúpení povedal, že súhlasil s návrhom ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten mu podľa jeho slov v telefonáte povedal, že „by sme mali posielať obilniny bezplatne do krajín ako Džibutsko, Somálsko a Sudán“.

„Dohodli sme sa, že o tom budeme podrobne diskutovať na summite G20 v Indonézii,“

doplnil najvyšší turecký predstaviteľ.

Rusko sa tento týždeň vrátilo k plneniu dohody, ktorá v lete umožnila obnovenie vývozu obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov. Ten bol zastavený od februárového začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá patrí k najväčším vývozcom obilnín na svete.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Obyvatelia Anglicka vo štvrtok rozhodujú o zložení regionálnych samospráv. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h miestneho času.
 2. Ukrajina mieša politiku do športu
 3. Heger sa pustil do SaS
 4. Dmitrij Medvedev na archívnej snímke z júna 2019.
 5. Poľský premiér Mateusz Morawiecki
 6. Ľudia sledujú na veľkoplošnej obrazovke ako ruský prezident Vladimir Putin pózuje s lídrami okupovaných oblastí po podpise zmluvy o pričlenení štyroch oblastí Ukrajiny k Rusku v Kremli v Moskve, v meste Sevastopoľ na Kryme 30. septembra 2022. Foto: tasr/ap
 7. Varovanie pred Putinom!
 8. Dostanú od Erdogana napokon zelenú?
 9. Veľkorysá Únia
 10. Zjavne je z čoho
 11. Zelenskyj žiada ďalšie zbrane

Júlová dohoda, sprostredkovaná Tureckom a Organizáciou Spojených národov s cieľom zmierniť potravinovú krízu vo svete, vyprší 19. novembra, tri dni po skončení summitu skupiny G20 na Bali.

Putin túto dohodu už viackrát kritizoval. Šéf Kremľa tvrdí, že ukrajinské obilniny smerujú namiesto chudobných štátov prevažne do európskych krajín. Ukrajina a európske štáty takéto obvinenia popierajú.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Erdogan: Turecko sa dohodlo s Ruskom. Do Afriky dodáme obilniny bezplatne!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne