eReport.sk
Heger sa pustil do SaS
Dočasne poverený premiér Eduard Heger. Zdroj: tasr/ap

Vláda Hegera reaguje na kritiku. Ide o cenzúru médií: Demokracia sa musí vedieť brániť aj online!

Vláda Eduarda Hegera (OĽANO) reaguje na rozsiahlu kritiku novely zákona, ktorý umožňuje NBÚ blokovať škodlivý obsah z vlastnej iniciatívy. Napríklad v prípade Hlavných správ tak NBÚ mohol urobiť úplne samostatne a bez rozhodnutia súdu. Po novom bude potrebovať súhlas Najvyššieho správneho súdu, ktorý podľa svojho gusta vytvorila bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Admini a predstavitelia Hlavných správ ihneď po vypnutí webu upozorňovali, že svoj krok si NBÚ ani len neodôvodnil. Otázkou teda je, či je vhodné blokovať médiá bez odôvodnenia a či nejde o zásah do novinárskych slobôd.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Neefektívne a zbytočné sankcie?
  2. Hamran sa zastáva Čurillu
  3. Dianie v parlamente
  4. Dmitrij Medvedev na archívnej snímke z júna 2019.
  5. Ilustračné foto - The Cable Guy
  6. Volodymyr Zelenskyj počas virtuálneho prejavu na konferencii o obnove Ukrajiny vo švajčiarskom meste Lugano 4. júla 2022.

„Demokracia sa musí vedieť brániť aj online. 24. februára sme sa zobudili do novej reality: Rusko zaútočilo na Ukrajinu a mnohí ľudia na Slovensku sa zľakli, že sa vojna dostane aj k nám. Postup ruskej armády narazil na nezlomnú ochotu Ukrajiny brániť sa, Rusko nás však označilo za nepriateľskú krajinu a bojuje s nami nevojenskými, teda hybridnými prostriedkami. V reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine schválil parlament vo februári zákon, ktorý umožnil NBÚ blokovať škodlivý obsah z vlastnej iniciatívy. Vláda tento týždeň schválila novelu tohto zákona, ktorý prináša prehľadnejšiu a transparentnejšiu reguláciu obsahu na internete v rámci Ústavou stanovených mantinelov. Definuje škodlivý obsah na internete ako taký, ktorý môže spôsobiť poškodenie alebo ohrozenie bezpečnostných, zahraničnopolitických alebo hospodárskych záujmov Slovenskej republiky,“ uviedla vláda na sociálnej sieti.

Blokujú škodlivé weby, alebo nepohodlné médiá?

Kritiku si vláda musí znášať hlavne kvôli tomu, že sa ľuďom zdá, že NBÚ zasahuje len voči takým médiám, ktoré vládu kritizujú a ktoré prezentujú odlišné pohľady na vojnu na Ukrajine. V súvislosti s vojnou vládni predstavitelia naviac šíria myšlienku, že „o pravde sa nediskutuje“. Nie je však jasné, kto má vo vládnom svete určovať tú všeobecne uznávanú „pravdu“. Nový zákon teraz do určitej miery okliešťuje právomoci NBÚ.

„O blokovaní škodlivého obsahu nerozhoduje NBÚ, ale Najvyšší správny súd. Toto rozhodnutie bude mať platnosť maximálne deväť mesiacov a NBÚ ho bude zverejňovať na svojom webe. Ak zákon schváli parlament, do platnosti vstúpi 1.4.2023,“ uviedla vláda. Kroky, ktoré mnohí nazývajú cenzúrou, vraj vykonáva kvôli ochrane demokracie: „Ak si demokraciu vážime, nemôžeme dopustiť, aby online priestor existoval bez akýchkoľvek pravidiel a bol zneužívaný na šírenie nenávisti a radikalizácie. Predovšetkým keď je už jasné, že nás online svet čoraz viac ovplyvňuje. Všetci sme ohrození, keď sa radikalizuje naša spoločnosť.“

Zdroj: fb/uradvladysr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda Hegera reaguje na kritiku. Ide o cenzúru médií: Demokracia sa musí vedieť brániť aj online!

Odoberať
Upozorniť na
18 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti