eReport.sk

Čečenský vodca Kadyrov chce prestávku vo vládnutí: Jeho výroky vyvolali špekulácie


Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v sobotu na platforme Telegram uviedol, že si zaslúži „bližšie neurčenú a dlhú“ prestávku vo svojej funkcii. Vyvolalo to špekulácie, či vážne uvažuje o odstúpení, či chce žiadať o priazeň Kremľa, napísalo na svojej webovej stránke Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

Kadyrov (45) vládne v Čečensku železnou rukou od roku 2007 a je doposiaľ najdlhšie úradujúcim lídrom v tejto ruskej republike. Za jeho vlády bol región obvinený z rozsiahleho porušovania ľudských práv vrátane homosexuálov. Kadyrov tiež čelil obvineniam z objednávania politických vrážd svojich odporcov žijúcich v Európe.

„Uvedomil som si, že už som vo svojej pozícii dlhý čas,“

povedal vo videoposolstve. „Myslím si, že prišiel môj čas (odísť od moci),“ dodal vo vyhlásení, ktoré okorenil smiechom.

Doposiaľ nie je jasné, čo bude Kadyrov, ktorý je jednou z najvplyvnejších osobností v Rusku, robiť po prípadnom odstúpení zo svojej funkcie, uvádza RFE/RL. Čečenský vodca má blízke vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým sa v Kremli pravidelne stretáva. Naposledy sa obaja lídri stretli 5. augusta v Soči.

Podobné vyjadrenia urobil Kadyrov aj v minulosti, čo vyvolalo pochybnosti o tom, či jeho najnovšie výroky neboli iba trikom. „Takéto výroky zvyčajne prichádzajú vtedy, keď chce niečo od Putina, prinajmenšom verejné vyjadrenie podpory,“ podotkol estónsky expert na Kaukaz Ivan Klyszcz.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi.
  2. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.
  3. Šéf OSN je skeptický
  4. Vladimir Putin.

Podľa analytikov však bolo načasovanie jeho vyhlásenia uprostred najväčšieho konfliktu v Európe od druhej svetovej vojny nezvyčajné.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čečenský vodca Kadyrov chce prestávku vo vládnutí: Jeho výroky vyvolali špekulácie

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: