eReport.sk
Olaf Scholz a ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, foto:tasr

Scholz sa stretol s ukrajinským premiérom: Šmyhaľovi prisľúbil výraznú vojenskú pomoc


Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ sa v nedeľu počas návštevy Berlína stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom aj s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Obaja najvyšší nemeckí predstavitelia prisľúbili pokračovanie podpory Kyjevu v boji proti ruskej agresii.

Informovala o tom stanica Deutsche Welle s tým, že Šmyhaľ je prvým vysokopostaveným predstaviteľom Ukrajiny za niekoľko mesiacov, ktorý pricestoval na návštevu Nemecka. Vzťahy oboch krajín predtým poznačili spory vyvolané počiatočnou neochotou nemeckej vlády dodávať ukrajinskej armáde ťažké zbrane.

Prisľúbil pomoc UKrajine

Scholz v nedeľu popoludní privítal ukrajinského premiéra s vojenskými poctami. Počas stretnutia s ním prisľúbil, že Berlín bude naďalej podporovať Kyjev, a to vojensky, politicky aj finančne, povedal kancelárov hovorca. Šmyhaľ po schôdzke uviedol, že diskutovali o ďalšom posilňovaní obranných kapacít Ukrajiny, o poskytovaní ďalšej „komplexnej podpory“, ako aj o otázkach energetickej bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.
  2. Šéf OSN je skeptický
  3. Je pravda na poslednom mieste?
  4. Náčelník Generálneho štábu Armády ČR Karel Řehka.
  5. Na ilustračnej snímke potrubné systémy a uzatváracie zariadenia v prijímacej stanici plynovodu Nord Stream 1 v Baltskom mori.
  6. Tretia svetová vojna
  7. Nemecký kancelár Olaf Scholz

Ukrajinský premiér ocenil, že Nemecko v uplynulých mesiacoch zintenzívnilo vojenskú pomoc Ukrajine, ale apeloval na ďalšie dodávky predovšetkým ťažkých zbraní. Nemeckom dodané zbrane, ako sú húfnice PzH 2000 či salvové raketomety typu Mars II, sa podľa neho na fronte veľmi dobre osvedčili.

Šmyhaľ podľa vlastných slov očakáva, že už v priebehu jesene dorazia na Ukrajinu súčasti nemeckého systému protivzdušnej obrany Iris-T. Vyjadril tiež nádej, že „Nemecko sa stane jedným z hlavných aktérov procesu posilňovania ukrajinskej protivzdušnej obrany“

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Scholz sa stretol s ukrajinským premiérom: Šmyhaľovi prisľúbil výraznú vojenskú pomoc

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: