eReport.sk
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v roku 2016
Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izrael, krutý teroristický štát, barbarsky a bez akejkoľvek morálky útočí na moslimov!

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odsúdil piatkové strety medzi izraelskými bezpečnostnými silami a Palestínčanmi a označil Izrael za krutý teroristický štát, informovala agentúra AFP.

V prejave, ktorý predniesol v sobotu v Ankare, sa Erdogan vyjadroval k izraelskému policajnému zásahu proti Palestínčanom pri mešite al-Aksá vo východnom Jeruzaleme, pri ktorom bolo zranených viac ako 200 ľudí.

Násilie v Jeruzaleme bolo útokom na všetkých moslimov

“Izrael, krutý teroristický štát, barbarsky a bez akejkoľvek morálky útočí na moslimov v Jeruzaleme, ktorých jediným záujmom je ochrana ich domovov a posvätných hodnôt,” vyhlásil Erdogan.  

Násilie v Jeruzaleme bolo “útokom na všetkých moslimov”, povedal Erdogan a dodal, že “chrániť česť Jeruzalema je povinnosťou každého moslima”.  Turecký prezident vyzval všetky krajiny, najmä moslimské, aby zareagovali. Vyzval taktiež OSN, aby “zastavila toto prenasledovanie”.  

Vzťahy medzi Tureckom a Izraelom sú napäté

“Dôrazne odsudzujeme ohavné útoky pri mešite al-Aksá, ktoré sa, bohužiaľ, uskutočňujú každý ramadán,” napísal v sobotu Erdogan na Twitteri. “Za každých okolností budeme naďalej stáť po boku našich palestínskych bratov a sestier,” prisľúbil.  

Približne 300 ľudí demonštrovalo v sobotu pred izraelským konzulátom v Istanbule na podporu Palestínčanov v Jeruzaleme. Protest zorganizovala provládna nadácia s názvom IHH, ktorá dohliadala na flotilu lodí, keď sa v roku 2010 pokúsila prelomiť izraelskú námornú blokádu pásma Gazy a dopraviť tam humanitárnu pomoc. Vzťahy medzi Tureckom a Izraelom sú odvtedy napäté a krajiny stiahli vzájomne svojich diplomatov.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport