eReport.sk
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás Foto: tasr/ap

Palestínska samospráva prehodnotí vzťahy s USA, v BR OSN vetovali členstvo Palestíny v organizácii


Rezolúciu na podporu plného členstva palestínskeho štátu v OSN vo štvrtok Bezpečnostná rada OSN neschválila práve vzhľadom na veto USA.

Palestínska samospráva prehodnotí svoje bilaterálne vzťahy so Spojenými štátmi po tom, ako USA v Bezpečnostnej rade vetovali plné členstvo Palestíny vo svetovej organizácii. Uviedol to v sobotu palestínsky prezident Mahmúd Abbás, informuje TASR na základe správ agentúry DPA.

„Spojené štáty porušili všetky medzinárodné zákony a ignorovali všetky prísľuby týkajúce sa dvojštátového riešenia a nastolenia mieru v regióne,“ povedal Abbás pre palestínsku oficiálnu tlačovú agentúru Wafa.

USA musia pochopiť, že región nedosiahne stabilitu bez spravodlivého riešenia palestínskej otázky, uviedol Abbás. Kritizoval tiež americkú podporu pre Izrael, okrem iného vo forme dodávok zbraní počas vojny v Pásme Gazy.

Americké veto označil Abbás za sklamanie a nezodpovedný krok. Dodal, že palestínske vedenie vypracuje novú stratégiu na presadzovanie palestínskej otázky.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zastavte toto šialenstvo! Vyzýva turecký prezident
  2. afganistan

Rezolúciu na podporu plného členstva palestínskeho štátu v OSN vo štvrtok Bezpečnostná rada OSN neschválila vzhľadom na veto USA. Americká vláda považuje za predpoklad takéhoto kroku dohodu o dvojštátovom riešení s Izraelom. Palestínu ako nezávislý štát dosiaľ uznalo 139 zo 193 členských krajín OSN.

Abbás už v minulosti pohrozil prerušením vzťahov s americkou vládou bez toho, aby tak aj urobil, konštatovala DPA. Podľa prieskumov si veľká väčšina Palestínčanov želá, aby z postu palestínskeho prezidenta odstúpil.

Pozorovatelia sa domnievajú, že Abbás je odkázaný na podporu USA. Washington počíta s tým, že Palestínska samospráva, ktorú Abbás vedie, prejde reformami a po vojne prevezme znova vládu aj v Pásme Gazy, ktoré v roku 2007 po spore s Palestínskou samosprávou násilne ovládlo hnutie Hamas.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Palestínska samospráva prehodnotí vzťahy s USA, v BR OSN vetovali členstvo Palestíny v organizácii

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne