eReport.sk
Na ilustračne snímke budova, v ktorej sídli holandská energetická firma GasTerra.
Na ilustračne snímke budova, v ktorej sídli holandská energetická firma GasTerra. Zdroj: gasterra.nl

Porušia politici sľub občanom? Po kroku Gazpromu otvoril holandský minister citlivú tému!


Rozhodnutie ruskej spoločnosti Gazprom zastaviť vývoz plynu do Holandska oživilo otázky, či by sa na preklenutie výpadkov nemal použiť plyn z nálezísk pri Groningene na severe Holandska. Uviedol to spravodajský server DutchNews.nl.

Ruský koncern Gazprom v utorok oznámil, že zastavil dodávky plynu do Holandska po tom, ako holandská energetická firma zaň odmietla zaplatiť v rubľoch. Podľa DutchNews.nl importér GasTerra už v pondelok oznámil, že očakáva takéto rozhodnutie Gazpromu po podobnom prístupe dodávateľa voči Fínsku, Poľsku a Bulharsku.

Minister pre klímu: Domácnosti a priemysel to nepocítia

Holandská strana tvrdí, že Gazprom jednostranne zrušil zmluvu so spoločnosťou GasTerra, ktorej platnosť vyprší 1. októbra. Zrušenie zmluvy o štyri mesiace skôr povedie k výpadku približne dvoch miliárd kubických metrov plynu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. zbraňami k mieru!
  2. Odborník na energie a energetické audity firiem Michal Kolimár z PPA Power DS
  3. Kto nahradí rezignovaného Lengvarského?
  4. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  5. Generálny riaditeľ spoločnosti Gasum Mika Wiljanen
  6. Ceny plynu v Európe

Holandský minister pre klímu Rob Jetten v tejto súvislosti povedal, že holandské domácnosti a priemysel nebudú týmto krokom negatívne ovplyvnené. „Je to len ďalšie potvrdenie skutočnosti, že sme príliš závislí od ruského plynu, a podčiarkuje to dôležitosť prechodu na udržateľnú energiu,“ vyhlásil minister.

Holandsko v súčasnosti získava približne 15 % svojich celkových dodávok plynu z Ruska, ale len približne 5 % priamo od Gazpromu. Zvyšok prichádza nepriamo cez iných európskych dodávateľov plynu.

Absolútne poslednú možnosť?

Jetten nevylúčil zvýšenie produkcie plynu v Groningene, najväčšom nálezisku plynu v západnej Európe, ale označil to za „absolútne poslednú možnosť“ a zdôraznil, že vláda občanom Groningenu sľúbila, že ukončí ťažbu plynu v tejto oblasti.

Množia sa však hlasy, že vláda by mala ponechať možnosť ťažby v Groningene otvorenú, aby zabránila nárastu cien energií a inflácie, ak Rusko preruší dodávky plynu do viacerých európskych krajín.

Ak Rusko začne zatvárať dodávky plynu do väčších krajín, ako je Nemecko, povedie to k masívnemu zvýšeniu cien. Takže by sme sa už teraz mali pripraviť.

Energetický špecialista René Peters.

Holandsko má zásobníky plynu naplnené na 38 % a vláda chce splniť cieľ stanovený EÚ mať zásobníky plné na 80 % kapacity do začiatku novembra. Spotreba plynu v Holandsku v súčasnosti predstavuje približne 40 miliárd kubických metrov ročne. Dôsledkom zastavenia dodávok z Ruska bude však stúpať cena plynu, čo bude mať napríklad negatívny vplyv na pestovateľov v skleníkoch, ktorí sú závislí od každodennej ceny plynu.

Energetický špecialista hovorí o finančnej katastrofe

Podľa vyjadrenia energetického špecialistu z Holandskej organizácie pre aplikovaný vedecký výskum (TNO) Reného Petersa by mal byť Groningen s kapacitou 450 miliárd kubických metrov „záložnou možnosťou“, ak Rusko stopne plyn aj pre ďalšie európske krajiny. „Ak Rusko začne zatvárať dodávky plynu do väčších krajín, ako je Nemecko, povedie to k masívnemu zvýšeniu cien. Takže by sme sa už teraz mali pripraviť, vrátane odhadov nových zemetrasení a ďalšieho odškodnenia pre ľudí v Groningene, aby sme predišli finančnej katastrofe,“ vysvetlil Peters.

Ľavičiari nesúhlasia s groningenskou cestou

DutchNews.nl upozornil, že opätovné otvorenie plynového poľa v Groningene by bolo kontroverzné aj preto, lebo vláda sa zaviazala úplne zastaviť ťažbu do roku 2030 z dôvodu častých zemetrasení v severnej časti krajiny. Okrem toho niektorí opoziční politici, najmä ľavičiari, sú proti akémukoľvek zvýšeniu produkcie plynu v Groningene a tvrdia, že sa radšej treba vybrať cestou úspor a obnoviteľných zdrojov energie.

Mnohí obyvatelia z lokalít v tejto oblasti, ktorých domy boli poškodené alebo zničené, stále čakajú na odškodnenie, pričom vláda čelí kritike za pomalé tempo reparácií.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Porušia politici sľub občanom? Po kroku Gazpromu otvoril holandský minister citlivú tému!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne