tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Eva Kováčechová na archívnej snímke z roku 2019.
Eva Kováčechová na archívnej snímke z roku 2019. Foto: tasr

Drsná kritika mimovládky: Takto sa to nerobí! Vlády Matoviča a Hegera pretlačili zrýchlene až 97 zákonov!

Vláda použila v aktuálnom volebnom období skrátené legislatívne konanie až pri štvrtine zo všetkých prijatých zákonov. Poukázala na to organizácia Via Iuris, podľa ktorej ešte nikdy v histórii Slovenska nebolo také množstvo zákonov prijímané v skrátenom legislatívnom konaní ako počas aktuálneho volebného obdobia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Gitarista Sveťo Korbel v kampaňovom videu Ligy za duševné zdravie pred 8 rokmi.
  2. Eduard Heger na videosnímke v štúdiu televízie.
  3. Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  4. Minister spravodlivosti Viliam Karas
  5. Na ilustračnej snímke utečenci z Ukrajiny po príchode vlakom z Humenného na železničnej stanici v Košiciach 29. marca 2022.
  6. Robert Fico na snímke z videa.

„Od svojho zvolenia v roku 2020 až do októbra 2022 prijali vlády Igora Matoviča a neskôr Eduarda Hegera (obaja OĽANO) celkom 403 zákonov,“ priblížila advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová. Z nich až 97 pretlačili mimo štandardný legislatívny proces, čo podľa organizácie predstavuje 24,07 percenta zo všetkých prijatých zákonov.

Vzali do úvahy aj vplyv pandémie, no pripomenuli ČR

„Počas tohto volebného obdobia obchádzali politici zákon o tvorbe právnych predpisov až päťkrát častejšie než dve predchádzajúce vlády,“ poukázala advokátka. V rokoch 2012 až 2016 bolo v skrátenom legislatívnom konaní prijatých 5,27 percenta a v rokoch 2016 až 2020 5,8 percenta zo všetkých zákonov.

Najbrutálnejším príkladom zneužitia skráteného legislatívneho konania bol protiinflačný balíček z hlavy ministra financií.

Uviedla advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová.

Organizácia vzala do úvahy aj vplyv pandémie. „Je jasné, že svoj podiel na takto vysokom počte zákonov prijatých mimo štandardných postupov mala pandémia, keď bolo nevyhnutné prijímať niektoré zákony najrýchlejším možným spôsobom,“ uviedla Kováčechová. V pandemickom roku 2020 bola takto prijatá až takmer polovica (47,58 percenta) zo všetkých zákonov, presnejšie 59 zo 124.

Bez verejnej diskusie, bez názoru expertov a samospráv

„No ani pandémia ochorenia COVID-19 neoprávňuje prijímať akékoľvek zákony v skrátenom legislatívnom konaní, na čo napríklad politikov v susednej Českej republike upozornil už aj Ústavný súd,“ zhodnotila advokátka. Napriek ústupu pandémie však nastavený trend podľa organizácie pretrváva aj v tomto roku. „Najbrutálnejším príkladom zneužitia skráteného legislatívneho konania bol protiinflačný balíček z hlavy ministra financií,“ poznamenala Kováčechová.

Bolo to veľkou chybou

Doplnila, že hoci išlo o zákony, ktoré by stáli občanov každý rok viac ako miliardu eur, k návrhom neprebehla žiadna verejná diskusia, priestor na vyjadrenie nedostali odborníci, štátne organizácie ani samosprávy. Podľa organizácie sú zásadné chyby v predložených návrhoch zákonov, podanie prezidentky na Ústavný súd či nedávne posunutie účinnosti protiinflačného balíčka jasným dôkazom, že pretláčanie takto dôležitých zákonov v skrátenom legislatívnom konaní bolo veľkou chybou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Drsná kritika mimovládky: Takto sa to nerobí! Vlády Matoviča a Hegera pretlačili zrýchlene až 97 zákonov!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku