eReport.sk
predsedníčka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová. Foto: tasr

Tvrdá kritika vlády: Neobmedzené právomoci, žiadna zodpovednosť, ľuďom ani cent!


Súčasťou novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú schválila vláda a aktuálne o nej v zrýchlenom konaní na mimoriadnej schôdzi rokuje parlament, je aj vylúčenie práva na náhradu škody z dôvodu vykonávania opatrení. To bude v skutočnosti znamenať zásadné obmedzenie možnosti žiadať si náhradu ušlého zisku pre dotknutých podnikateľov. Tvrdí to mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS).

„Navrhnuté opatrenie je šialené a absolútne bezprecedentné, špeciálne dnes, keď vláda prakticky zatvára tisíce prevádzok a nemá pre ne pripravené takmer žiadne kompenzačné nástroje,“ upozornila predsedníčka PS Irena Bihariová.

https://www.facebook.com/ProgresivneSlovensko/posts/1445332415657496

Navrhované opatrenia podľa PS zasahujú do práva na podnikanie a na užívanie majetku ľudí.

„Ak bude táto novela prijatá, vláda sa úplne zbaví zodpovednosti a nikto sa nebude môcť domáhať náhrady škody. Navyše novela dáva Úradu verejného zdravotníctva SR takmer neobmedzené právomoci vydávať akékoľvek zákazy a nariaďovať povinnosti,“ podotkla advokátka a členka predsedníctva PS Lucia Plaváková.

Vláda nemôže ísť proti právam občanov

Už opatrenia z prvej vlny boli podľa nej zjavne prijaté v rozpore so zákonom. Poznamenala, že štát zavrel tisícky ľudí do štátnej karantény, ktorou „nezákonne a protiústavne obmedzil ich osobnú slobodu“.

„Zdravie ľudí je dôležité a v situácii pandémie musí vláda pristúpiť aj k obmedzeniam. Nemôže však ísť proti právam občanov a demontovať právny štát. To by sa nám mohlo veľmi rýchlo kruto vypomstiť,“ dodala Plaváková.

Devastačné následky pre ekonomiku

Ku kritike sa pridalo aj mimoparlamentné hnutie Socialisti.sk. „Ak poslanci schvália novelu v tomto znení, tak podnikatelia a živnostníci neuvidia ani tých pár eur, ku ktorým sa horko-ťažko dostávajú po prvej vlne COVID-19. Na našu ekonomiku to bude mať devastačné následky,“ konštatuje hnutie.

https://www.facebook.com/Socialisti.SK/posts/2698764767063498

Zdroj: tasr, foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tvrdá kritika vlády: Neobmedzené právomoci, žiadna zodpovednosť, ľuďom ani cent!

KOMENTOVALI STE: