eReport.sk

DETAILY O NÁVŠTEVE PÁPEŽA: Dnes priletí na Slovensko Svätý Otec! Program má nabitý

Pápež František pricestuje v nedeľu na prvú návštevu Slovenska. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. Navštívi Bratislavu, Košice a Prešov. Program cesty vyvrcholí v Šaštíne, kde sa uskutoční svätá omša s homíliou Svätého Otca. Pre zaočkovaných je registrácia na podujatia s pápežom otvorená do polnoci.

Slovensko navštívi hlava katolíckej cirkvi štvrtý raz. Návštevu pápeža Františka sprevádza motto „S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“. – Foto: shutterstock.com

Pápež príde na Slovensko po ôsmich rokoch od prvého pozvania. Deň po jeho nástupe v roku 2013 mu ho adresoval prezident Ivan Gašparovič. V priebehu ďalších rokov ho zopakovali pri rôznych stretnutiach aj ďalší predstavitelia štátu, vrátane aktuálnej hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Návštevu oficiálne potvrdil 4. júla. Prezidentka verí, že prítomnosť pápeža na Slovensku bude posolstvom zmierenia a nádeje v zložitých časoch, ktoré žijeme.

Po privítaní na letisku nasleduje ekumenické stretnutie

V nedeľu popoludní privítajú pápeža na letisku v Bratislave. Nasledovať bude ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave a súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej.

V pondelok (13.9.) čaká pápeža program v Prezidentskom paláci. Absolvuje zdvorilostnú návštevu u prezidentky SR Zuzany Čaputovej aj stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade paláca.

Súkromne navštívi centrum Betlehem v Bratislave

V Katedrále svätého Martina sa stretne s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi. Súkromne navštívi centrum Betlehem v Bratislave. Čaká ho tiež stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí. V pondelok večer sa s pápežom na apoštolskej nunciatúre stretne predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Eduard Heger.

Rómske sídlisko Luník IX v Košiciach sa pripravuje na návštevu pápeža Františka. Na snímke vymaľovaná spodná časť obytných blokov – Foto: tasr

Utorkový (14. 9.) program sa bude odohrávať na východe Slovenska. Začne sa božskou liturgiou svätého Jána Zlatoústeho pred mestskou športovou halou v Prešove, ktorej bude predsedať Svätý Otec. V Košiciach sa stretne s rómskou komunitou na Luníku IX. a s mladými na miestnom štadióne.

Návšteva vyvrcholí svätou omšou v Šaštíne

Posledný deň návštevy, v stredu 15. septembra, strávi pápež v Šaštíne. Po modlitbovom stretnutí s biskupmi sa pri Národnej svätyni uskutoční svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Prípravné práce k príchodu pápeža Františka v Šaštíne. – Foto: tasr

Záujemcovia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa môžu registrovať na podujatia s pápežom ešte do nedeľnej polnoci. Prihlasovanie do OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) sektorov uzavreli pre kapacitné obmedzenia vyplývajúce z epidemiologických nariadení už skôr.

Podujatia s návštevou pápeža výrazne ovplyvnia dopravu v jednotlivých mestách, s obmedzeniami treba rátať aj na hraniciach.

Slováci v lietadle sú z troch redakcií

Návštevu chce mapovať 580 novinárov z celého sveta. So samotným pápežom príde na Slovensko priamo v lietadle 80 novinárov a pracovníkov médií. Budú medzi nimi aj traja Slováci, ktorí zastupujú dve redakcie.  

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Protest v Bratislave za odluku cirkvi.
  2. Ako je toto možné?
  3. Vítanie pápeža na bratislavskom letisku.
  4. Zvon v kostole sv. Martina v obci Ivanka pri Nitre 11. apríla 2019.
  5. František na ekumenickom stretnutí na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.
  6. Eduard Heger počas videopríhovoru.
  7. Letáky, ktoré zverejnila polícia v súvislosti s návštevou pápeža.
  8. František vystupuje z lietadla po prílete na bratislavskom letisku.

Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, arcibiskup z Buenos Aires, sa stal pápežom 13. marca 2013. Vystriedal Benedikta XVI. a prijal meno František na počesť svätého Františka z Assisi. Je prvým mimoeurópskym pápežom po viac ako tisícročí a vôbec prvou hlavou katolíckej cirkvi z amerického kontinentu. Je tiež prvým Svätým Otcom pochádzajúcim zo Spoločnosti Ježišovej (Rád jezuitov).

„S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“

Slovensko navštívi hlava katolíckej cirkvi štvrtý raz. Trikrát navštívil Slovensko pápež Ján Pavol II. Prvý raz, v roku 1990, ako súčasť Česko-Slovenska, v rokoch 1995 a 2003 už ako samostatnú republiku.

Návštevu pápeža Františka sprevádza motto „S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“.

Na ďalšej strane nájdete podrobný harmonogram návštevy Svätého Otca na Slovensku.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

DETAILY O NÁVŠTEVE PÁPEŽA: Dnes priletí na Slovensko Svätý Otec! Program má nabitý

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php