eReport.sk
Protest v Bratislave za odluku cirkvi.
Protest v Bratislave za odluku cirkvi. Foto: eReport

FOTO Kňaz: Som za odluku cirkvi! Kým pápeža vítali na letisku, v centre Bratislavy prebiehal protest

Nie každý je z návštevy Svätého Otca na Slovensku nadšený. Inštitút ľudských práv spolu s občianskym združením Ethos sa rozhodli v deň jeho príchodu do Bratislavy usporiadať demonštráciu. Protestovali za odluku cirkvi od štátu.

Demonštráciu vám eReport priniesol naživo prostredníctvom sociálnej siete. „Neprotestujeme proti osobe pápeža ani jeho návšteve,“ zdôraznil na úvod Metod Rybár zo združenia Ethos. Napriek tomu sa im niektoré veci okolo návštevy Svätého Otca nepozdávajú.

Neprichádzam sem ako nepriateľ cirkvi. Práve naopak, som kňaz a človek, ktorému na prežití cirkvi záleží. A práve preto som za odluku,

povedal v príhovore starokatolícky duchovný.

Nepáči sa nám napríklad, že sa vyčlenilo viac ako 7 miliónov eur na pastoračné aktivity, čo s oficiálnou diplomatickou aktivitou nemá veľa spoločné,“ zdôraznil. „Protestujeme tu aj preto, že za posledných desať rokov dostali cirkvi asi pol miliardu z rozpočtu. To sú čisto peniaze, ktoré idú na platy kňazov a na prevádzky cirkví,“ pripomenul Rybár.

Fotografie z nedeľného protestu v centre Bratislavy

GALÉRIA – Foto: eReport

Organizátorom protestu sa tiež nepáči, že sa pápež na Slovensku nestretne s obeťami zneužívania v cirkvách. „Na Slovensku sú obete zneužívania v cirkvi veľakrát odvrhnuté spoločnosťou,“ dodal.

Prišli desiatky ľudí

Na proteste prehovoril aj starokatolícky kňaz Martin Kováč, ktorý je takisto za odluku cirkvi od štátu. „Neprichádzam sem ako nepriateľ cirkvi. Práve naopak, som kňaz a človek, ktorému na prežití cirkvi záleží. A práve preto som za odluku,“ povedal v príhovore.

„Pozorujeme výrazné útoky cirkevných predstaviteľov“

Protest sa uskutočnil v nedeľu poobede na bratislavskom Námestí SNP. Odhadom sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí. Jeho cieľom bolo upozorniť za dosiaľ nerealizovanú odluku cirkvi od štátu. „Keďže naši zákonodarcovia za viac ako 30 rokov nedokázali splniť požiadavku Novembra 1989 na „dôslednú odluku cirkví od štátu”, cirkvi sú stále financované priamo zo štátneho rozpočtu z daní všetkých občanov. Náboženstvo máme v školách, v zdravotníctve, v armáde a v podstate celej štátnej správe a politici neustále prizývajú cirkevných predstaviteľov k participácii pri pripomienkovaní alebo navrhovaní zákonov. Už niekoľko volebných období pozorujeme výrazné útoky cirkevných predstaviteľov a ich podporovateľov v parlamente na ľudské práva a sekulárny charakter štátu,“ píšu iniciátori demonštrácie na svojej stránke.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Označovanie sektorov na štadióne Lokomotíva v Košiciach pred príchod pápeža.
  2. Letáky, ktoré zverejnila polícia v súvislosti s návštevou pápeža.
  3. František vystupuje z lietadla po prílete na bratislavskom letisku.
  4. František na ekumenickom stretnutí na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Kňaz: Som za odluku cirkvi! Kým pápeža vítali na letisku, v centre Bratislavy prebiehal protest

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti