eReport.sk
Ilustračná foto, foto: tasr

Návštevu pápeža Františka bude sprevádzať protest: Demonštranti chcú odluku cirkvi od štátu

Už cez tento víkend, konkrétne v nedeľu, príde v poobedňajších hodinách na Slovensko pápež František. Aj keď ho mnohí budú čakať na letisku, v hlavnom meste ho príjemné prekvapenie zrovna nečaká. Občianske združenia organizujú v rovnaký deň demonštráciu za odluku cirkvi od štátu na Námestí SNP v Bratislave.

To nie je veľmi vrúcne privítanie. Občianske združenia, ktoré už roky bojujú za odluky cirkvi od štátu využili situáciu a hneď v prvý deň návštevy pápeža Františka na Slovensku usporiadali protest. Pripomínajú, že nejde o protest proti pápežovi, len im to jednoducho zahralo do karát. Protest má začať o 15:00 hod. Účasť potvrdilo už vyše dvetisíc ľudí.

Financovanie cirkvi a obete

Demonštranti chcú politikom pripomenúť ich požiadavku, ktorú sa im nedarí splniť už 30 rokov, presnejšie z čias Nežnej revolúcie v roku 1989. Ako hlavné problémy vidia financovanie cirkví zo štátneho rozpočtu a podporou obetí sexuálneho zneužívania zamestnancami cirkvi.

„Náboženstvo máme v školách, v zdravotníctve, v armáde a v podstate v celej štátnej správe a politici neustále prizývajú cirkevných predstaviteľov k participácii pri pripomienkovaní alebo navrhovaní zákonov. Už niekoľko volebných období pozorujeme výrazné útoky cirkevných predstaviteľov a ich podporovateľov v parlamente na ľudské práva a sekulárny charakter štátu,“ píšu organizátori na sociálnej sieti.

Vatikánske zmluvy

Organizátori sa búria aj proti vatikánskym zmluvám, ktoré považujú za diskriminujúce. Podľa nich idú proti pravému významu slobody vierovyznania a pre Slovensko sú nevýhodné a dávajú katolíckej cirkvi významné nadpráva: „Tieto zmluvy politici prijali bez spoločenskej diskusie a bez preskúmania Ústavným súdom, napriek tomu, že sa Slovenská republika podľa Ústavy neviaže na žiadne náboženstvo. Preto žiadame ich zrušenie resp. zmenu takým spôsobom, aby rešpektovali práva všetkých a nielen katolíckych občanov SR,“ uvádza sa v pozvánke na podujatie.

Pápež František, foto: shutterstock

Aj napriek svojim výhradám, by sa radi stretli s pápežom Františkom. Na proteste nevidia nič zlé, práve naopak. Hovoria, že takéto stretnutia bývajú štandardným bodom programu návštev pápeža Františka v iných krajinách. Podľa ich slov to dáva obetiam sexuálneho zneužívania kňazmi legitimitu, podporu, odvahu prehovoriť a fakt, že sa na nich nezabudlo: „Dodáva tak obetiam, ktoré často aj v dospelom veku trpia závažnými psychickými problémami, nielen legitimitu, ale aj odvahu prehovoriť. U nás to na programe, žiaľ, nie je, a to napriek tomu, že zástupcovia obetí o to žiadali vopred,“ hovorí organizátor demonštrácií za ľudské práva Peter Weisenbacher. 

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport