eReport.sk
František vystupuje z lietadla po prílete na bratislavskom letisku.
František vystupuje z lietadla po prílete na bratislavskom letisku. Foto: tasr

VIDEO Pápež je na Slovensku! Kollár, Čaputová a Heger majú spoločné prianie. Matovič: Vitaj, Padre

AKTUALIZOVANÉ – Pápež František priletel v nedeľu popoludní na pastoračnú návštevu Slovenskej republiky. Na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika ho privítali traja najvyšší ústavní činitelia s delegáciou a slovenskí biskupi. Jeho apoštolská cesta na Slovensku potrvá štyri dni.

Presun pápeža Františka z bratislavského letiska

Zdroj: eReport

Pápež priletel so svojou oficiálnou delegáciou a 80 novinármi. Na letisku ho na úpätí predných schodov lietadla privítala prezidentka Zuzana Čaputová. Spolu s ňou ho privítali aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predstaviteľ katolíckeho disentu František Mikloško, Herta Vyšná, ktorá prežila holokaust, a Mária Jasenková, riaditeľka občianskeho združenia Plamienok, ktoré je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej starostlivosti. Na letisku ho vítali aj premiér Eduard Heger, predseda parlamentu Boris Kollár, ako aj viacerí slovenskí biskupi. Prítomný bol aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok či primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Príchod pápeža Františka na bratislavské letisko a jeho vítanie:

GALÉRIA – Foto: tasr

Členovia detského folklórneho súboru Lúčka v krojoch z Važca privítali pápeža podľa tradície chlebom a soľou. Svätý Otec dostal tiež kyticu z pôvodných slovenských druhov rastlín a bylín. Na letisku je zároveň približne 500 veriacich z farnosti v bratislavských Vajnoroch, kde v roku 1990 celebroval svätú omšu pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve SR. Nasleduje predstavenie delegácií oboch strán a čestnej stráže. Prezidentka a pápež sa následne presunú do VIP salónika na letisku na krátke stretnutie.

Krátko po prílete pápeža sa rozozneli zvony katolíckych kostolov na Slovensku, aby veriacich pozvali na modlitbu za pápeža. Z letiska sa pápež presunie na ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave, kde bude mať aj príhovor. Následne bude mať súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej.

Kollár: Bol by som rád, keby sme upokojili situáciu

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) verí, že pápež František na svojej návšteve Slovenska upokojí spoločnosť, ktorá je veľmi rozoštvaná. Uviedol to pred príletom pápeža na bratislavskom letisku.

„Bol by som rád, keby sme upokojili situáciu, a som presvedčený, že návšteva Svätého Otca ju môže upokojiť,“ povedal Kollár.

Heger: To, čo chcem, aby pápež zanechal, je pokoj

Svätý Otec je mužom lásky, pokory, úcty a ľudskej dôstojnosti. Pred príletom pápeža Františka na bratislavské letisko to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

„To, čo chcem, aby pápež zanechal na Slovensku, je pokoj a verím, že ho prinesie aj do politiky, a hlavne nám to pomôže odraziť sa a pozerať dopredu,“ hovorí Heger. Dodal, že od návštevy pápeža má veľké očakávania a je to významná udalosť pre Slovensko.

Čaputová: Jeho príchod môže byť nápomocný k zmiereniu

V decembri ste ma pozvali na Slovensko a dnes plním tento sľub, to boli prvé slová pápeža Františka po príchode na Slovensko, ktoré adresoval prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Uviedla to vo svojom vyhlásení na bratislavskom letisku.

Prezidentke bolo cťou a potešením, že mohla na Slovensku privítať Svätého Otca. „V dobe, v ktorej žijeme, je poznačená bolesťou, smútkom, rozdeľovaním spoločnosti, môže byť jeho príchod naozaj nápomocný k stmeleniu, zmiereniu a pokoju,“ povedala Čaputová.

Hlava štátu sa s pápežom po prílete stretla v salóniku na bratislavskom letisku, kde sa ho opýtala, ako sa má. On jej podľa Čaputovej slov odpovedal, že sa cíti, akoby omladol, a táto cesta mu vlieva energiu.

Fico: Pre vládu a prezidentku nebude návšteva očistcom

„Vitaj, Padre,“ napísal po prílete Františka na sociálnej sieti minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Zdroj: fb/igor.matovic.7

Robert Fico dnes vo videu na sociálnej sieti zdôraznil vo video, že „návšteva Svätého Otca nie je pre vládu a prezidentku očistcom.“

Zdroj: fb/robertficosk

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Označovanie sektorov na štadióne Lokomotíva v Košiciach pred príchod pápeža.
  2. Protest v Bratislave za odluku cirkvi.
  3. Ako je toto možné?
  4. Vítanie pápeža na bratislavskom letisku.
  5. František na ekumenickom stretnutí na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.
  6. Letáky, ktoré zverejnila polícia v súvislosti s návštevou pápeža.
  7. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Pápež František bude na návšteve Slovenska do 15. septembra. Zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína. Stretne sa s predstaviteľmi verejného života, ako aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Pápež je na Slovensku! Kollár, Čaputová a Heger majú spoločné prianie. Matovič: Vitaj, Padre

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php