eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Dánsko: Krajina plánuje zrušiť všetky pandemické opatrenia

Dánsko plánuje budúci týždeň zrušiť všetky pandemické opatrenia, ktoré sú v súčasnosti v platnosti, aj napriek tomu, že tam denne pribúda vysoký počet nových prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Dánsko po lockdowne, ktorý trval mesiac, uvoľnilo niektoré obmedzenia pred dvoma týždňami, keď povolilo napríklad znovuotvorenie kín. Stále však ostali v platnosti opatrenia, ako je povinné nosenie rúšok či obmedzené otváracie hodiny reštaurácií. V liste dánskeho ministra zdravotníctva Magnusa Heunickeho adresovanom parlamentu sa uvádza, že vláda sa plánuje držať odporúčaní rady odborníkov, ktorá v utorok navrhla zrušiť od 1. februára všetky pandemické opatrenia. Toto rozhodnutie vlády, ktoré musí tiež schváliť parlament, by znamenalo, že Dánsko pristúpi k najrozsiahlejšiemu uvoľňovaniu opatrení spomedzi všetkých severských krajín, píše Reuters.

Ak bude zrušenie obmedzení schválené, v Dánsku sa budú môcť otvoriť nočné kluby, reštaurácie budú môcť predávať alkoholické nápoje aj po 22.00 h a zákazníci sa pri vstupe do rôznych prevádzok nebudú musieť preukazovať očkovacími certifikátmi. Ľudia tiež nebudú musieť mať počas cesty verejnou dopravou nasadené rúška. Po uvoľnení by ostali v platnosti len tie opatrenia, ktoré sa týkajú testovania a izolácie po príchode do Dánska zo zahraničia.

Tie majú platiť ešte ďalšie štyri týždne. Podobné rozhodnutie minulý týždeň oznámili Spojené kráľovstvo, Írsko a Holandsko, ktoré sa rozhodli zrušiť väčšinu pandemických obmedzení napriek vysokému počtu nových prípadov nákazy. Spravili tak po tom, ako počty novonakazených klesli pod zaznamenané rekordné hodnoty a ukázalo sa, že počet hospitalizovaných je nižší, než sa pôvodne obávali.

Zdroj: tasr/reuters


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dánsko: Krajina plánuje zrušiť všetky pandemické opatrenia

Politika

Šport

Zaujímavosti