eReport.sk
Tiger prestal poslúchať
Zľava Daniel Lipšic a Štefan Hamran na archívnej snímke. Foto: tasr

Dekan Burda, advokát Magál a bezpečnostný expert Zábojník, reagujú na ochranu „čurillovcov:“ Ide o vrchol cynizmu a protiprávny stav!


Chránenci mocných. Ako sme vás informovali, na základe žiadosti ich advokáta Kubinu, so súhlasom právoplatne odsúdeného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, „našich chlapcov“ už neochraňuje len pani prezidentka, ich donedávna šéf PZ SR Hamran a Špeciálna prokuratúra, ale i Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Bolo to prezentované tak, že „teraz ich už nik nebude môcť vyhodiť z polície.“ Nový minister Šutaj Eštok ich nevyhodil. Ale v súlade so Zákonm o štátnej službe, ich postavil mimo výkon služby. Napravil tak takmer tri roky protiprávny stav. Aj keď teda „vraj on sám tým porušil zákon.“ Tvrdí pán Kubina, Lipšic i pani Dlugošová. A tak som sa spýtala odborníkov, čo si o celej tejto záležitosti myslia.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hamran zvažuje svoju kandidatúru za prezidenta!
  2. Ideme správnym smerom
  3. Spravodlivosť sama
  4. Na začiatku bolo pexeso.

Dekan PraF UK

 Doktor Eduard Burda, považuje už len samotný fakt, že sa z trestne stíhaných „čurillovcov“ stali „whistlebloweri“ nielen za prejav cynizmu, ale i za právny nezmysel.

„Priznanie statusu skupine tzv. „čurillovcov“ podľa zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti považujem za vrchol cynizmu, pretože pokiaľ mám správne informácie, niektorí z tejto skupiny sú sami podozriví zo šikany členov Policajného zboru SR.

A tiež za nepriamy dôkaz, ktorý prehlbuje podozrenia, že táto skupina mohla manipulovať niektoré trestné konania. A teraz sa snaží mariť v tejto veci vyšetrovanie.

Taktiež ide o právne nesprávny postup. Ktorý podľa môjho presvedčenia zneužíva zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a ako taký nemá právne účinky,“ skonštatoval.

Doktor Magál

Spolu s kolegami z advokátskej kancelárie, JUDr. Jánom Kršiakom a JUDr. Jakubom Križanom vypracoval Správu o situácii v oblasti právneho štátu na Slovensku. Ktorú prijala Európska komisia a ktorá poukazuje na až abnormálny stav vo výkone trestného práva a spravodlivosti – teda „očisty.“

Podľa môjho názoru, pri ktorom vychádzam zo zákonov platných v Slovenskej republike, je rozhodnutie prokurátora ÚŠP GP SR o priznaní ochrany oznamovateľom nezákonné.

Keďže na to, aby prokurátor mohol osobe priznať takúto ochranu, musí existovať príčinná súvislosť medzi oznámením protispoločenskej činnosti a hrozbou odvetného opatrenia zo strany osôb, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať vo veci pracovného resp. služobného pomeru oznamovateľa.

V tomto prípade by teda mala existovať príčinná súvislosť medzi podaním trestného oznámenia zo strany „čurillovcov.“ A hrozbou odvetného opatrenia zo strany ich nadriadených, resp. osôb, ktoré majú zákonom zverenú právomoc rozhodovať o ďalšom trvaní ich služobného pomeru.

Podľa dostupných informácií, „čurillovci“ podali trestné oznámenie proti osobám, ktoré v čase podania tohto oznámenia nemali a nemajú ani v súčasnosti žiadnu právomoc vo vzťahu k ďalšiemu trvaniu ich služobného pomeru. (pozn. aut. trestné oznámenie podali voči politikom strany Smer)

Preto takáto príčinná súvislosť neexistuje. A teda mám za to, že už pri pridelení samotnej ochrany došlo k porušeniu Zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti,“ uviedol skúsený advokát.

Bezpečnostný expert

Bývalý dlhoročný riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, bezpečnostný expert doktor Juraj Zábojník, pracoval dlhé roky i v policajnom zbore. Takže dokonale pozná policajné predpisy, i to, ako majú veci fungovať, keď sa dodržiava litera zákona.

„V bezpečnostnej politike som štyridsaťtri rokov. Takú situáciu, akú máme posledné roky v bezpečnostných zložkách si nepamätám. Nie je normálnym stavom, keď ministra vnútra(Ivana Šimka) nepodrží premiér(Ódor), ani prezidentka, ktorá ho do tejto funkcie vymenovala. A necháme policajného prezidenta(Hamrana), aby si s ním vybavil účty.

Čo sa týka „čurillovcov,“ ak je podozrenie, že nejaký príslušník PZ RS porušil zákon, či policajnú prísahu, automaticky musia začať konať Orgány činné v trestnom konaní.

V danom prípade Inšpekcia. Po vznesení obvinenia voči príslušníkovi PZ SR musí byť ten podľa Zákona o štátnej službe, okamžite postavený mimo výkon služby.

„V súlade so zákonom nie je možné, aby bol príslušník PZ SR obvinený, ako bol napríklad pán Kovařík, a odišiel do civilu so všetkými benefitmi. A nakoniec začal v tichosti robiť poradcu u ministra vnútra Romana Mikulca.“

Chránenci mocných

Bezpečnostný expert sa dotkol i „ochranného štatútu,“ ktorý vďaka ÚŠP, „čurillovci“ získali.

„Nik nemôže kriviť zákon tak, aby obvinení policajti z trestnej činnosti, nielenže neboli v súlade so zákonom postavení mimo výkon služby, ale naopak boli ešte povyšovaní a odmeňovaní.

Pokus o to, aby boli ochraňovaní cez Úrad pre ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, považujem za nehorázny. Policajt je predsa zo zákona v úplne inom postavení, ako oznamovateľ, ktorý oznámi nejakú trestnú činnosť.

Nielenže ide o nezákonný stav, mám vážne obavy, že to môže byť nebezpečným precedensom.

Predstavte si, že by sa priamo v polícii vygenerovala zločinecká, alebo organizovaná skupina. Ktorá bude páchať trestnú činnosť. Okrem iného, zhromažďovať informácie na politikov a následne ich vydierať. A my, týchto ľudí, budeme ešte chrániť,“ uviedol bývalý dlhoročný riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dekan Burda, advokát Magál a bezpečnostný expert Zábojník, reagujú na ochranu „čurillovcov:“ Ide o vrchol cynizmu a protiprávny stav!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne