eReport.sk
Spravodlivosť sama
Dar pre špeciálneho prokurátora SR Lipšica od jeho blízkych spolupracovníkov z ÚŠP. Zdroj: FB A. Ž. Lučaiová

VIDEO „Elita“ môže všetko. Obraz pre Lipšica dosvedčuje aj to, že je v súlade so zákonom „nezávislá a nestranná!“


Spravodlivosť sama. Tak mainstreamové médiá a rôzne mimovládne organizácie, niektorí politici a aj on samého seba, prezentujú špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Nevadí pri ňom ani to, že získanie jeho bezpečnostnej previerky ešte stále preveruje NAKA. Ani to, že Matovič menil kvôli nemu zákon, ktorý tu platil od kedy je Slovensko samostatným štátom. A v neposlednom rade nevadilo ani to, (a to ani pani prezidentke,) že na svoje miesto nastúpil ako právoplatné odsúdený za zabitie chodca na prechode pre chodcov. VO VÝKONE TRESTU.

Zvláštny dar

Pán Lipšic mal nedávno okrúhle narodeniny. Od svojich podriadených, ktorí by rovnako ako on mali byť z titulu svojich pozícií nestranní a nezaujatí voči osobám, ktoré sa vyšetrujú, obvineným, či obžalovaným, dostal veľmi zaujímavý dar. Ktorý viac ako všetko naznačuje to, o akú spravodlivosť, nezaujatosť a nestrannosť sa jedná.

Spravodlivosť sama

Len pred pár dňami sa tiež odohralo aj niečo iné. Daniel Lipšic poskytol rozhovor, v ktorom opäť ubezpečoval, ako on a jeho obľúbení prokurátori z ÚŠP, konajú nestranne a spravodlivo.

Väčší výsmech voči zásadám právneho štátu. trestného procesu, zákonnosti, práva a spravodlivosti dokázal predviesť už len predseda Súdnej rady SR, keď vyhlásil, že „rodina pani Záleskej a Tódovej je posvätná, chráni ju Ústava SR a preto netreba konať..“

„Prokurátor vykonáva svoju funkciu spôsobom preukazujúcim najvyššiu
formu nezávislosti, nestrannosti, profesionality, zodpovednosti, bezúhonnosti
a dôveryhodnosti.“

Preambula Etického kódexu prokurátora SR

Nezaujatosť

Pána „elitného prokurátora“ a jeho kolegov, odzrkadľuje nielen ich mentálny svet a výbavu, ale i to, ako veľmi nezaujatí a nestranní sú pri výkone svojho povolania.

Len pripomínam, že §326 Trestného zákona hovorí jasne, že trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa sa dopustí ten,

“ kto ako verejný činiteľ v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, a) vykonáva svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu, b) prekročí svoju právomoc, alebo c) nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho právomoci alebo z rozhodnutia súdu.“ Pričom trestná sadzba je v rozmedzí dvoch až piatich rokov.

Na obraze, ktorí dala vyhoviť „elita“ pre svojho šéfa, nájdeme okrem iných, aj Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, ale i hlavu, , bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Po ktorej „etalón spravodlivosti, etiky a morálky“ šliape.

Takže kto ešte uverí tomu, že v týchto kauzách sa dá hovoriť o nejakej nezaujatosti a spravodlivosti?

Smutným a až desivým vrcholom všetkého je, že na obraze je vyobrazený aj priamy nadriadený špeciálneho Lipšica, Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Porušenie Etického kódexu prokurátora

Ak by niekto chcel namietať, že išlo predsa o súkromný dar a neškodnú voľnočasovú aktivitu prokurátorov ÚŠP, (tak ako keď sa iná „elita spravodlivosti“ dohadovala o tom, komu z obvinených by sa zišlo kúpiť lano, aby sa obesil (ako pred zákonom nevinný) vo väzbe..) každý prokurátor, rovnako ako sudca, sa okrem zákona musí držať aj Etického kódexu.

A ten, rovnako ako zákon, platí aj na voľný čas. A súkromie. Etický kódex prokurátora hovorí jasne, že „Prokurátor si uvedomuje význam funkcie prokurátora v spoločnosti. A prispôsobuje svoje pracovné aj súkromné aktivity tomu, aby sa nenarušila dôstojnosť funkcie prokurátora.“

Je záväzný pre všetkých prokurátorov. Aj pre „elitu.“

„Prokurátor neprijíma pozvania, dary ani iné výhody, ktorými by vzbudil
podozrenie alebo pochybnosť o svojej nezávislosti.“

Bod č. 1.4. Etického kódexu prokurátora

Bod 4.1 ďalej jasne ustanovuje, že “ Prokurátor je povinný dodržiavať pravidlá etického správania pri výkone svojej funkcie, ako aj v súkromnom živote. A tým prispievať k zvyšovaniu dôveryhodnosti prokuratúry.“

Prokurátor vystupuje pri výkone svojej funkcie, ako aj v súkromnom živote
zdvorile, slušne a ohľaduplne k svojmu okoliu.

Bod č. 5.1. Etického kódexu prokurátora

A bod 5.7. Etického kódexu prokurátora hovorí aj, že “ Prokurátor sa vyvaruje takej prezentácie svojej osoby, ktorá by narúšala dôveryhodnosť a dôstojnosť jeho profesie. A prokurátorského stavu.“

Očista nie je právny štát

Nuž, my však žijeme v „právnom štáte Matovičovho typu,“ a tak je „všetko v poriadku.“ Tak, ako ministerský úradník MV SR môže dať vyhodiť ministra, lebo nechce poslúchať a ochraňovať „policajnú elitu,“ tak „elitný“ Lipšic a jeho kumpáni, môžu veselo porušovať Etický kódex. Ktorý je pre nich záväzný.

Teraz si predstavme, že by sa k tomuto znížili najbližší spolupracovníci Generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku. Najprv by mal tlačovku Matovič s Mikulcom, za ním by Veronika Remišová poskytla národu desať právnych analýz.

Pani Petková z Nadácie zastavme korupcia, by zorganizovala možno aj protest. Na ochranu demokracie, zákonosti a právneho štátu.

V RTVS by možno dostala priestor „strážkyňa demokracie a hodnôt právneho štátu,“ Zuzana Čaputová.

Tódová, Šimečka starší a ďalší z „objektívneho, nezavislého a nestranného“ mainstreamu, by napísali xy článkov o tom, ako Žilinka „prerazil dno,“ a kriví spravodlivosť.

Kolíková by už chystala väzbu.. Šimečka mladší by spolu s Jurajom Šeligom a Alojzom Baránikom a inými hercami, kričali na námestiach…

Lenže tu sme pri „očiste.“ Kde je „elita“ dávno nad zákonom. A zákonnosťou.

Zdroj: Plu7Dní, Etický kódex prokurátora, Trestný zákon, Ústava SR

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO „Elita“ môže všetko. Obraz pre Lipšica dosvedčuje aj to, že je v súlade so zákonom „nezávislá a nestranná!“

Odoberať
Upozorniť na
34 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre