eReport.sk
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO). Foto: tasr

Chmelár reaguje na Naďove vyhrážky priamym účastníkom SNP: Majú si snáď uctiť potomkov banderovcov?


Chmelár reaguje na Naďove vyhrážky. Dočasný minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to vo svojej reakcii na oslavy SNP v Poltári poriadne prehnal. Účastníkov spomienky pri príležitosti oslobodenia mesta Poltár totižto nazval háveďou. Pripomíname, že boli medzi nimi aj priami účastníci SNP, alebo bežní občania. Naďovi prekážalo, že na spomienku bol pozvaný reprezentant ruskej ambasády a že sa na podujatí hrala sovietska hymna. Poltár bol pritom oslobodený práve sovietskymi vojakmi, dokonca prevažne etnickými Rusmi. Naď v sebe našiel dokonca toľko odvahy, že sa rozhodol pre vyhrážky na adresu členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB).

„S pobúrením som prijal informáciu, že ministerstvo obrany sa vyhráža Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov, že ho nebude pozývať na oslavy SNP pre účasť delegácie Ruskej federácie na piatkových oslavách výročia oslobodenia mesta Poltár. Pýtam sa, koho iného chce pozývať na podujatia spojené so Slovenským národným povstaním, ako tých zopár priamych účastníkov, ktorí ešte žijú? Koho si má SZPB uctiť, ak nie tých, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska spod jarma fašizmu, teda aj ruských vojakov? Potomkov banderovcov?,“ reagoval na sociálnej sieti politický analytik Eduard Chmelár.

Naďova drzosť?

Primátor Poltára Peter Sitor zorganizoval oslavy vo viere, že významné prispenie Sovietov pri oslobodzovaní slovenských miest je všeobecne akceptované. Nie je to však prvýkrát, čo sa predstavitelia vládnych strán snažia relativizovať tento historický počin.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Koaličný trpaslík Za ľudí reaguje
  2. Boris Kollár (Sme rodina).
  3. Prezidentka Zuzana Čaputová
  4. Matovič kritizuje Sulíka
  5. Vízia hospodárskej politiky
  6. Fico reaguje na Sulíka a Hegera

„Pýtam sa, kde berie odvolaný minister Jaro Naď tú drzosť sa k takýmto veciam ešte vyjadrovať. Všetci si želáme, aby v čase osláv SNP nemal už žiadne právomoci v tomto smere a svojou prítomnosťou nešpinil pamiatku na túto najvýznamnejšiu udalosť moderných slovenských dejín. Táto vláda zničila vzťahy so SZPB tak ako žiadna iná,“ pokračuje Chmelár. Fotky s priamymi účastníkmi pre marketingové účely však nikdy neboli problém: „Minister Naď, prezidentka Čaputová, premiér Heger a ďalší predstavitelia tejto mocenskej garnitúry nezmeškajú žiadnu príležitosť, aby na oslavách výročia víťazstva nad fašizmom či SNP zneužili posledných účastníkov odboja na fotečky pre svoje vlastné propagandistické ciele. Ale keď ide o priamu pomoc protifašistickým bojovníkom, obracajú sa im chrbtom alebo im kladú polená pod nohy.“

Aké je hodnotové nastavenie Naďovho rezortu?

Naď tvrdí, že podoba osláv SNP v Poltári bola v rozpore s hodnotovým nastavením rezortu obrany. Chmelár sa v reakcii pýta, o akom konkrétnom nastavení Naď hovorí. „Na týchto podujatiach nedochádza ´k velebeniu Ruska´, ale k uctievaniu pamiatky padlých osloboditeľov. Ak minister tvrdí, že toto je v rozpore s hodnotovým nastavením jeho rezortu, pýtam sa, aké je to nastavenie, ak nie antifašizmus. V tom prípade je totiž v rozpore s hodnotovým nastavením Slovenskej republiky iba Jaro Naď, ktorý účastníkov osláv v Poltári nazval ´háveďo´.“

Možné je dokonca aj to, že Naď svojim konaním porušil zákon. „Konanie ministerstva obrany je nielen poburujúco nemorálne, ale aj v príkrom rozpore so Zákonom o protifašistickom odboji. Ten v § 4 zaväzuje Slovenskú republiku uznávať nezávislé postavenie SZPB a poskytovať mu všestrannú pomoc a súčinnosť pri plnení jeho úloh, vrátane finančnej podpory pre jeho činnosť. Inými slovami, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov má svoje úlohy vyplývajúce zo zákona, ktoré dnešná vláda spolu s prezidentkou nerešpektujú,“ uzavrel Chmelár.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár reaguje na Naďove vyhrážky priamym účastníkom SNP: Majú si snáď uctiť potomkov banderovcov?

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne