eReport.sk
Fico sa stáva stabilným lídrom preferencií
Robert Fico počas zhromaždenia za mier na bratislavskom vojenskom pamätníku Slavín v nedeľu 10. apríla 2022. Foto: tasr

Chmelár o Ficovi: Machiavellistický politik, vie rozprávať s domácim publikom aj so zahraničím!


Chmelár o Ficovi. Politický analytik Eduard Chmelár si myslí, že Slovensko súčasná vláda pripravila o verejnoprávnu televíziu. Nominant exministra a expremiéra Igora Matoviča (OĽANO) na čele RTVS Ľuboš Machaj podľa neho spravil z RTVS štátnu televíziu a rozhlas. Dokumentuje to na príklade poslednej relácie Večera s Havranom, v ktorej vystúpili traja ľudia z približne rovnakého názorového spektra – Rastislav Káčer, Milan Kňažko a Pavol Demeš. Ústrednou témou nebola len vojna na Ukrajine, ale aj osoba jedného z horúcich kandidátov na budúceho premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

„RTVS nám včera večer opäť dokázala, prečo už nie je verejnoprávnou, ale štátnou televíziou. Dokonca aj to, prečo by ju nemali platiť z našich spoločných daní, ale výlučne z príspevkov prívržencov tejto rozbitej a chaotickej vládnej koalície. Večera s Havranom nikdy neoplývala snahou o nestranné, neskreslené, vyvážené a pluralitné informácie (tak ako káže zákon o RTVS), ale včera spadla hlboko aj pod svoju štandardne nízku úroveň,“ píše Chmelár na sociálnej sieti.

Trestný čin šírenia poplašnej správy?

Relácia by podľa Chmelára bola aj „na paragraf“. Traja hostia a moderátor totižto aktívne vytvárali dojem, že ak sa nenaplní cesta podpory Ukrajiny tak, ako si ju predstavuje dnešná dočasná vláda, Slovensko bude napadnuté Ruskom. Tieto tvrdenia síce nemožno označiť ako úplne nereálne, avšak pravdepodobnosť ich naplnenia sa dnes v žiadnom prípade nejaví byť významnou.

„Diskusia o tom, či Slovensku hrozí zmena zahraničnopolitickej orientácie s troma šéfmi diplomacie s takmer identickými názormi (Rastislav Káčer, Milan Kňažko, Pavol Demeš), ktorým usilovne pritakával moderátor, niesla všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu šírenia poplašnej správy. Rastislav Káčer opäť strašil ako zmyslov zbavený, že keby sme nedodávali Ukrajine zbrane, tak dnes sú už ruské vojská v Bratislave a vo Varšave a že po voľbách sa naša geopolitická ukotvenosť môže zmeniť za pár dní. Nebol tam nikto, kto by mu vysvetlil, ako strašne tára, vymýšľa si a zavádza,“ pokračuje Chmelár.

Konsenzus či poslušnosť?

Vláda, jej predstavitelia a jej názoroví podporovatelia, hovoria často v oblasti zahraničných vzťahov o nejakom konsenze. Konsenzus je však výsledkom zladenia dvoch a viacerých rôznych pozícii. „Konsenzus nie je, že si dáme nadiktovať noty v Bruseli alebo vo Washingtone a všetkých donútime, aby sa ich pridržiavali, ako to robí súčasná vláda. To svedčí skôr o tom, že zahraničná politika Slovenskej republiky neexistuje,“ konštatuje Chmelár.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pravicoví populisti zlyhali
  2. Eduard Heger
  3. Plačková bude prednášať na vysokej škole
  4. Mikulcov nákup smrdí korupciou
  5. Čo to Stančík predvádza?
  6. Bezpečnosť Slovákov na prvom mieste!

„Konsenzus je najmenší spoločný menovateľ sporiacich sa strán, ku ktorému sa dospeje po poctivej diskusii. Teda nie že nejaký nazlostený minister zahraničných vecí príde po rokovaní so svojím americkým partnerom na zasadnutie vlády. Tam všetkým vynadá a pod hrozbou následkov ich donúti prijať to, čo pôvodne vôbec nechceli. A vlastne to ani teraz nevedia odôvodniť, a preto len prijmú hru, že sa to musí, tvária sa zasvätene a škandalizujú akékoľvek kritické poznámky k vnútenému konceptu,“ doplnil odborník.

Bude Fico konzistentný?

V relácii RTVS sa okrem množstva iných tém hovorilo aj o zahraničnopolitickej orientácii krajiny, ktorá je členom EÚ a NATO. Hostia tvrdili, že v prípade, že by sa Fico stal opäť premiérom, by táto zahraničnopolitická orientácia bola ohrozená. Faktom však je, že počas Ficových 10 rokov premiérovania ohrozená nikdy nebola. Smer bol napríklad aktívny aj v kampani, ktorá obhajovala vstup Slovenska do EÚ. Strana sa síce vyznačuje značne kritickou rétorikou voči EÚ, avšak nie v zmysle vyzývania na vystúpenie z medzinárodnej organizácie.

„Robert Fico nikdy nespochybnil členstvo Slovenska v Európskej únii a NATO. Je to machiavellistický politik. Vie, ako rozprávať so zahraničnými partnermi, ako s domácim publikom a koho v prípade potreby obetovať. Ale nikdy, naozaj nikdy sa od tejto základnej línie neodklonil. Ak niekoho poburuje, že má iné názory na vyzbrojovanie Ukrajiny ako Berlín alebo Paríž, to sa ešte, preboha, nemôže interpretovať ako zmena zahraničnopolitickej orientácie,“ dodal k téme Chmelár.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár o Ficovi: Machiavellistický politik, vie rozprávať s domácim publikom aj so zahraničím!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: