eReport.sk
Pravicoví populisti zlyhali
Robert Fico (Smer-SD). Foto: tasr

Weiss: Pravicoví populisti zlyhali! Fico vstal z popola ako bájny Fénix


Pravicoví populisti zlyhali. Slovensko sa ocitlo na prahu niekoľkých kríz. Po kríze covidovej, prišla kríza spojená s vojnou na Ukrajine. S ňou ruka v ruke prišla i kríza energetická, ktorá dnes sužuje a trápi občanov na Slovensku. Tá je umocnená vládnou pasivitou pri riešení týchto problémov. Miesto toho sa vládni politici zaoberajú politickými hrami a intrigy chŕlia zo strany na stranu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prirodzený partneri?
  2. Poriadna Hanba Naďa s Káčerom!
  3. Poslanec OĽANO Igor Matovič je úspešný politik
  4. Eduard Heger ohlásil vznik novej strany

Na aktuálnu situáciu reaguje vo svojom príspevku i bývalý politik a diplomat Peter Weiss.

„Slovenská republika sa ocitla v bezpríkladnej vnútropolitickej kríze, ktorá vyústila v akútnej kríze vládnutia. A to práve v čase kumulácie niekoľkých kríz – covidovej, energetickej, inflačnej, migračnej a predovšetkým tej najväčšej, ktorú priniesla brutálna agresia Ruska proti Ukrajine.“

Pravicoví populisti zlyhali

Vládni politici na čele s Eduardom Hegerom, Jaroslavom Naďom, ale najmä s Igorom Matovičom, šírili počas predvolebnej kampane v roku 2020 naprieč spoločnosťou, naratív o konci Smeru a Roberta Fica. Neustále hovorili o údajnej „mafiánske chobotnici“, ktorá poprepletala Slovensko z každej strany.

Táto téma vyburcovala spoločnosť natoľko, že Smer s Ficom naozaj skončili v opozícii. Ako i sám pred časom Robert Fico priznal chyby, ktoré ako vládna strana bezpochybne urobila. Avšak dá sa povedať, že i v tomto prípade platí staré známe porekadlo: „Kto nič nerobí, ten nič nepokazí“.

„Nádej, ktorá sa v slovenskej spoločnosti, unavenej dlhým vládnutím Smeru a škandálmi tejto strany, prebudila, vládnuci politici z pravicovo-populistických zoskupení rýchlo premárnili svojim opojením mocou a aroganciou, neschopnosťou racionálne a zodpovedne vládnuť, slušne komunikovať medzi sebou a predovšetkým s občanom, ktorého opakovane urážali.

Sebadeštrukcia vládnej koalície a jej stále očividnejšia neschopnosť vládnuť najprv umožnili Robertovi Ficovi a jeho Smeru povstať z popola ako bájny vták fénix a potom vyvrcholili 15. decembra hlasovaním o nedôvere vláde v Národnej rade Slovenskej republiky,“ píše Weiss.

(Ne)vymenovanie úradníckej vlády

Exdiplomat ďalej pokračuje a chronologicky popisuje dôležité udalosti:

„Potom sa prezidentka Zuzana Čaputová dopustila strategickej politickej chyby. Hoci dala dočasnej vláde s obmedzenými právomocami najavo, že považuje za potrebné usporiadať voľby v prvej polovici roku 2023, a to aj kvôli včasnej príprave štátneho rozpočtu na rok 2024, podľahla tlaku strán rozpadnutej koalície. Prikývla im na termín predčasných volieb 30. septembra namiesto 24. júna.

Nevyužila pritom výnimočné právomoci, ktoré jej ústava dáva voči vláde po strate dôvery. Stačilo, aby povedala úradujúcemu premiérovi a ďalším kľúčovým členom vlády, že vymenuje tzv. úradnícku vládu.

Oni prídu o svoje limuzíny a mediálne zviditeľnenie, a tým aj o možnosť presadiť sa v parlamentných voľbách. Iste by sa našli hlasy potrebné na to, aby júnový termín prešiel.

Namiesto toho sa obmedzila na vágne vyhlásenie, že v prípade neúspechu úradníckej vlády vymenuje vládu vlastnú a že je pre júnový termín volieb.

Koaliční poslanci tak našli ústavnú väčšinu potrebnú na vypísanie volieb v rozpore s ústavnými zvyklosťami a záujmami štátu.“

Prezidentkina vláda?

„Ako sa hromadili neúspechy vlády v rôznych oblastiach a parlament sa vymykal všetkej kontrole. Dokonca aj opozícia, ktorá bola pôvodne proti vymenovaniu úradníckej vlády s tým, že počíta s konaním volieb v júni, začala vyzývať hlavu štátu, aby vymenovala svoju vládu a zabránila chaosu a rozpadu štátu.

Prezidentka reagovala 18. februára 2023 slovami: „Nebudem hazardovať so 16 špičkovými odborníkmi, aby som donútila poslancov zvážiť ich zodpovednosť a rozhodnúť o predčasných voľbách o tri mesiace skôr.“ Pravicoví populisti zlyhali.

„Týmto výrokom však definitívne prijala odchádzajúcu Hegerovu vládu za svoju, a to nielen v očiach politikov, ale aj politických komentátorov. Prevzala za ňu rovnakú politickú zodpovednosť, akú by niesla za svoju vlastnú úradnícku vládu. Všetky narastajúce neúspechy Hegerovej vlády tak padajú aj na bedrá Čaputovej.

Postavenie hlavy štátu bolo ešte sťažené tým, že po odstúpení Igora Matoviča a prevode kompetencií ministra financií na premiéra Hegera koncom minulého týždňa prešli na predsedu vlády aj kompetencie ministra zdravotníctva.

Peter Tkačenko, komentátor denníka Sme, poznamenal, že ešte jeden či dva takéto personálne výpadky a bude to vyzerať dosť trápne.“

„Čaputovú nemožno ľutovať“

„Bohužiaľ nemožno ľutovať ani prezidentku. Pretože k stavu prispela prílišnou veľkorysosťou k vládnej skupine, čím jej dala voľnú ruku,“ napísal. Ku kríze prispieva aj skutočnosť, že dočasnému premiérovi dôveruje iba 19 percent ľudí a až 80 percent mu nedôveruje. Prezidentke dôveruje 39 percent a nedôveruje 60 percent respondentov prieskumu agentúry Focus z februára 2023. Slovensko tak stále viac pripomína loď na rozbúrenom mori krízou, ktorá nemá kormidelníka s autoritou a jasným kompasom,“ uzatvára vo svojom príspevku Peter Weiss.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss: Pravicoví populisti zlyhali! Fico vstal z popola ako bájny Fénix

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne